Novi opasan trend pojavio se među hrvatskim učenicima i osnovnih i srednjih škola.
Nikotinske vrećice i snus dva su proizvoda čijom konzumacijom nikotin puno brže ulazi u tijelo od cigareta. Sadrže i razne aditive, a predoziranje može imati ozbiljne posljedice.
Iako nije za mlađe od 18, djeca i mladi svejedno dolaze do njih.
Male šarene kutijice izvana, a iznutra popularne vrećice koje mogu biti opasne po zdravlje.
„Riječ je o proizvodima Snus i nikotinskim vrećicama. I jedno i drugo su proizvodi koji se ne puše. Spadaju u bezdimne proizvode. Oni se mogu diskretno koristiti jer se stavljaju direktno na sluznicu između gornje usne i desnih“, objašnjava Dijana Mayer, predsjednica Nacionalnog povjerenstva za borbu protiv pušenja HZJZ-a.
Nikotin tako brže dolazi do mozga nego kod cigareta pa i trenutni osjećaj opuštanja nastupa brže.
U vrećicama je dehidrirani nikotin s raznim aditivima, a snus sadrži i duhan.
„Nitko ne primijeti da oni puše. Samo vidiš dijete da je živahno da je veselo onda pričaju jedan drugome. To kao epidemija može se proširiti u kratko vrijeme djeca se navuku na nikotin da nisu cigaretu stavili u usta“, kazao je Slavko Sakoman, neuropsihijatar.
Ima i raznih okusa poput mentola ili šumskog voća što dodatno privlači djecu te nije nimalo bezazleno.
„Neki od simptoma predoziranja su povraćanja, mučnine, glavobolje, aritmija, ubrzano lupanje srca, poremećaj u koncentraciji, loše osjećanje. Općenito simptomi trovanja“, rekla je Mayer.
Kod odraslih se mogu koristiti i kod odvikavanja od pušenja, a iako se ne bi smjeli prodavati mlađima od 18, često im dospije u ruke, baš kao i cigarete.
„Laka dostupnost i slaba kontrola prodaje tih proizvoda apsolutno je najveći rizik brzog širenja određenog problema. Država bi mehanizmima trebala učiniti sve, čak možda ograničiti mjesta gdje bi se određeni proizvodi visoke adiktivnosti mogli prodavati djeci“, kaže Sakoman.
Dokazano je da snus može uzrokovati rak gušterače, dijabetes, srčani udar.
„To bi trebalo dići cijene, narokati porez na to, zabraniti i staviti klincu koji to radi da ima tri sata tjelesnog više tjedno“, smatra Ivan Ožegović iz Zagreba.
„A i roditelji moraju obrazovati svoju djecu što je dobro činiti, a što ne, svakakve gluposti se pojavljuju, ali djeca bi morala znati napraviti pravi odabir“, poručila je Jovana Stojkovska iz Zagreba.
Zato je odgovornost na roditeljima, školama i državi da zaštite one koji često i prerano misle da su odrasli.