Sveučilište Washington provelo je dosad najopsežniju studiju globalne stope oboljelih od raka. Najveći broj novih dijagnoza raka ima Australija, dok Sirija ima najnižu stopu oboljelih od raka te najmanji broj onih koji umiru od te smrtonosne bolesti, piše Daily Mail.
Zastrašujuće, u rezultatima istraživanja spominje se i Hrvatska. Naime, nalazimo se na 10. mjestu u svijetu po broju umrlih od raka na 100.000 stanovnika.
Studija je obuhvatila 195 zemalja i 29 vrsta raka te na temelju podataka iz 2016. godine iznjedrila tablice koje prikazuju zemlje po broju oboljelih i umrlih od te bolesti. Dok Australija ima najviše oboljelih, Mongolija ima najviše smrti kao posljedice neke vrste raka. Ratom izmučena Sirija ima najmanji broj dijagnosticiranih, kao i najmanje smrti uzrokovanih rakom.
Tri vrste raka su najčešće
Najčešći tipovi tumora pojavljuju se na plućima, crijevima i dojkama, s time da su rak pluća, debelog crijeva i želuca najsmrtonosniji, prenosi Daily Mail.
Stručnjaci kažu kako raste broj oboljelih od raka nastalog zbog ponekih faktora životnog stila, poput pušenja ili nezdrave prehrane. No valja naglasiti da se pravilnom brigom o zdravlju može smanjiti potencijal za obolijevanjem od smrtonosne bolesti.
Drastično narastao broj oboljelih
U 2016. godini u svijetu je bilo 17,2 milijuna oboljelih od raka, što je za 28 posto više nego u 2006. Tijekom deset godina od raka je umrlo 8,9 milijuna ljudi. Studija je otkrila kako su u mnogim zemljama stope smrtnosti smanjene, no broj novih slučajeva je narastao.
Rak dojke je bolest koja ubije većinu žena, dok je rak pluća vrsta koja ubije najviše oboljelih.
Najviše smrti na 100.000 stanovnika u 2016.
1. Mongolija 2. Zimbabve 3. Dominika 4. Mađarska 5. Grenada 6. Urugvaj 7. Tonga 8. Sjeverna Koreja 9. Sv. Vincent i Grenadini 10. Hrvatska
Studija nalazi kako stope raka rastu u prosječnim ekonomijama, zemljama u kojima stanovnici generalno nisu ni bogati ni siromašni, prenosi Daily Mail.
Redoviti pregledi i briga o zdravlju su ključni
Jedna od deset žena u najrazvijenijim zemljama može očekivati dijagnozu raka dojke, dok je u manje razvijenim zemljama stopa 1:50. Žene u slabije razvijenim zemljama imaju četiri puta više šanse da dobiju rak grlića maternice. Liječnici naglašavaju važnost redovitih pregleda i općenite brige o zdravlju.