Kako je objašnjeno na stranici Centralnog informacijskog sustava HZZO-a (CEZIH), kronični bolesnici ostali su bez svojih recepata jer su svi ponovljivi recepti koji nisu realizirani u roku od 60 dana arhivirani, i to zato što ih je timer za ažuriranje sustava automatski eliminirao iz CEZIH-ove baze podataka. "Timer je ukinut 30. svibnja, te se ubuduće takvi recepti neće arhivirati", piše u obavijesti korisnicima CEZIH-a, odnosno liječnicima i ljekarnicima koji će ovih dana, po gruboj procjeni, zbog toga pacijentima morati izdati najmanje 200.000 recepata koje su već propisali.
Naime, mjesečno se u Hrvatskoj propiše oko četiri milijuna recepata, a procjenjuje se da je ponovljivih oko 15 posto, ili 600.000, piše Novi list. Trećina ponovljivih recepata izdaje se na rok od dva do tri mjeseca, što znači da ih je nepovratno 'arhivirano' najmanje 200.000 izdanih u jednom mjesecu. Liječnici su u panici jer očekuju navalu pacijenata na svoje ordinacije.
Da su pitali liječnike greške ne bi bilo
"Niti jedan kroničar u Hrvatskoj sada ne može do svog lijeka! Problem je u tome što ne mogu stornirati recept koji je izbrisan, što znači da ću ga morati izdati dvaput. Ako ponovo pošaljem recept u HZZO, prekoračit ću propisani limit i riskirati novčanu kaznu", objasnio je Leonardo Bressan iz Koordinacije obiteljskih liječnika (KoHOM). Zanimljivo je da je timer koji je unio pomutnju u ljekarne i liječničke ordinacije u sustav ugrađen u ponedjeljak, u okviru nadogradnje sustava CEZIH-a koju redovito provodi Ericsson Nikola Tesla. Novi update trebao je arhivirati ponovljive recepte nakon 30+15 dana, a liječnici kažu da se greška ne bi dogodila da ih se prije nadograđivanja sustava pitalo za mišljenje.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje tvrdi da je Centralni sustav HZZO-a izbrisao oko 9.000 recepata, a ne 200.000. recepata. U demantiju, kojeg objavljujemo u cijelosti, objašnjeno je zbog čega se to dogodilo.
"U sustavu CEZIH se ništa ne briše niti ne nestaje nepovratno, pa tako niti ponovljivi recepti. Radi se o tome da je jedan manji dio ponovljivih recepata koji nisu realizirani u roku od 60 dana arhiviran (cca 9.000, a ne 200.000 recepata), budući da ih je sustav prepoznao kao neiskorištene, no isto je promptno ispravljeno. Međutim, kronični bolesnici neće ostati bez svoje terapije. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ima predviđen protokol za postupanje u izvanrednim situacijama kao što je ova. Prema istome osigurana osoba kojoj je ponovljivi recept na koji ostvaruje terapiju arhiviran, neće morati odlaziti svom izabranom doktoru radi izdavanja novog lijeka, nego se samo obratiti u istu ljekarnu u kojoj je već ranije podigla lijek na takav recept i bez problema će ostvariti potrebnu terapiju.
Ujedno, liječnici koji će morati propisati nove e-recepte neće snositi nikakve sankcije, jer se potrošnja lijekova prati po broju realiziranih, a ne propisanih lijekova, te se arhivirani, stornirani ili nerealizirani recepti ne uzimaju u obzir", stoji u priopćenju HZZO-a.
Vezani članci:
arti-201103240032006 arti-201005230303006 arti-201102160347006