Ni outsourcing, ni spin off, već in house: Čistačice i kuharice ostaju raditi za državu

Outsorcingom se planiralo uštedjeti 700 milijuna kuna godišnje, no sad se od toga odustalo, a procjene novih ušteda još nema.

22.9.2014.
19:32
VOYO logo

"Mi ćemo najvjerojatnije donijeti odluku o zabrani novog zapošljavanja pratećeg osoblja u javnom i državnom sektoru. To znači da ćemo imati određeni prirodni odljev od sljedeće godine", kazala je RTL-uMilanka Opačić.

No čak i ako se to dogodi, sustav neće tako brzo smanjiti jer je jednostavno - prevelik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njemu je trenutno 265.000 zaposlenih u čak 2.300 tvrtki i institucija, za što se godišnje u proračunu troši 3,4 milijarde kuna. Outsorcingom se planiralo uštedjeti 700 milijuna kuna godišnje, no sad se od toga odustalo, a procjene novih ušteda još nema. Je li stoga ovakav model konačan krah reformi?

"Mislim da je model puno manje bitan, sve reforme nailaze na otpore, ali sve idu, definitivno nijedna nije zaustavljena", dodala je Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaustavljeni rezovi

Ali su ipak zaustavljeni rezovi pa će država godišnje na čišćenje kroz 13.763 zaposlenih trošiti 950 mil. kn, za održavanje kroz 4.308 zaposlenih će trošiti 975 mil. kn, za pripremu hrane i pića će kroz 4493 radnika trošiti 995 mil. kn, a 995 zaposlenih će prati i peglati za trošak od 115 mil. kn.

U Vladi tvrde da će cijeli sustav učiniti funkcionalnijim, no poslodavci im ne vjeruju.

"Dok mi ne štedimo sve gdje se može, ulazimo u deficit, slušamo vijesti kako ljudi ne mogu dobit lijek jer nema novaca, gdje djeca nemaju asistente jer nema novaca i to je ono na što mi upozoravamo cijelo vrijeme, da se zbog takve politike gubi na kvaliteti života tamo gdje se ne bi trebalo a ne štedi se tamo gdje bi se trebalo", kazao je Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca.

Ne odustaju od referenduma

Pa bi se tako novac mogao potrošiti i na referendum, za koji je pitanje je li i dalje potreban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No to ne znači da sindikati ne podržavaju novi vladin prijedlog, sasvim suprotno.

"Jedini je problem što smo taj model imali i prije pet mjeseci, u međuvremenu sindikati su povukli za rukave 560 tisuća građana i uložili novac i silnu energiju samo da bi na kraju mi svi otkrili toplu vodu", naglasio je Željko Stipić, predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom školstvu Preporod i dodao da će na referendumu i dalje inzistirati. http://www.rtl.hr/vijesti/novosti/1335397/in-house-cistacice-i-kuharice-ostaju-raditi-za-drzavu/

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo