Alarmantan porast nezaposlenih govori nam kako bi do famoznog broja od 350.000 na Burzi mogli stići i prije nove godine, dok, s druge strane, najavljivanih investicija na vidiku nema. Tim gore, što i nakon pokretanja samih investicija treba još dodatnih minimalno pola godine kako bi se pokrenulo zapošljavanje.
"Ovo sve skupa ide prema propasti, prema katastrofi. Posebno trebaju brinuti iznijeti podaci jer smo krajem listopada i tijekom studenog imali prosječno oko 700 novoprijavljenih na Burzi rada dnevno. Sada se to već penje preko 900. Ovo bi posebno trebalo brinuti Vladu koja ne samo da u godinu dana nije zaustavila ovaj trend, nego ga je uspjela i produbiti i povećati. Nije uspjela pokrenuti investicije, ali je na drugoj strani stvorila maksimalna opterećenja te i dalje nastavlja voditi politiku rigidne štednje koja je pogubna za gospodarstvo i zaposlenost", komentirao je dramatičan rast nezaposlenih član našeg Stručnog kriznog tima, sindikalist Krešimir Sever.
Ovdje se radi, kaže nam on, o jednom raskolu između krajnje liberalnih i konzervativnih shvaćanja koja dolaze iz krugova rejting agencija i međunarodnih financijskih institucija, a kojima je sklona i naša Vlada, te s druge strane upozorenja o tome da valja mijenjati gospodarsku politiku koja ovakva kakva je sve više produbljuje krizu.
'Organiziramo veliki prosvjed'
Komentirajući Vladina obećanja za iduću godinu, što o pokretanju investicija, pa slijedom toga i pad nezaposlenosti, Sever je vrlo oprezan ističući kako se obećavalo svašta i za ovu godinu, a rezultat je "katastrofalan podbačaj na svim razinama".
"Sada se spominje druga polovica 2013., a do tada tko živ, tko mrtav, jer mi bez zaokreta u gospodarskoj politici nemamo što očekivati. I Europa je u krizi, ali vi možete vidjeti u europskim zemljama da Vlade potiču potrošnju, naročito sada u božićno vrijeme. Ovdje je, pak, Vlada suspregnula svu moguću potrošnju, i ukinula božićnice. To je model MMF-a, Svjetske banke i bonitetnih agencija, oni uvijek imaju istu recepturu koja je u duhu njihovog neoliberalnog shvaćanja o zaštiti interesa krupnog kapitala, a najviše banaka u čijoj službi i rade", kaže nam Sever.
Zbog svega toga, nastavlja sindikalist, sindikalne središnjice krenule su polako u dogovore o organiziranju velikog prosvjeda u proljeće, kada će građanima već biti dosta plaćanja i veliki računa, i sve većeg pada životnog standarda.
"Za razliku od drugih zemalja, građane je u Hrvatskoj zbog navike teško pokrenuti. Naši su građani u stanju puno toga kritizirati, ali su i maloj mjeri spremni nešto konkretno poduzeti. Mi već od sada doslovno krećemo u mobilizaciju po tvrtkama i po terenu. Plan nam je autobusima dovesti ljude iz svih krajeva Hrvatske kako bismo pojačali Zagreb koji se tradicionalno najslabije oglašava prosvjedu. Ipak, vjerujemo da s obzirom na situaciju više neće biti teško podići građane na jedan takav prosvjed", kaže nam Sever.
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr