Cijena oraha ovog prosinca u nekim trgovinama premašila je stotinu kuna za kilogram, slično je i s bademima i lješnjacima, za kojima u čitavoj Europi vlada iznimno velika potražnja. Tako bi i obični kolači prosječnim hrvatskim građanima, ionako pritisnutima krizom i recesijom, mogli postati veliki luksuz.
O čemu je zapravo riječ? Razloge nestašice orašastih plodova općenito treba tražiti u lošoj godini, koju su obilježila dugotrajna kišna razdoblja, mrazevi u kasno proljeće, tuča tijekom ljeta, a i orasi su općenito slabo rodili. Iznimno goleme štete je pretrpjela Turska, koja je najveći svjetski proizvođač i izvoznik lješnjaka u svijetu, pa je tako zbog propasti tamošnjeg uroda lješnjaka ugrožena i kompletna konditorska industrija, piše Slobodna Dalmacija.
Ništa ne proizvodimo
Hrvatska proizvodi zanemarivo male količine oraha i orašastih plodova, te se oslanja na uvoz iz čitavog svijeta. Tako se uvoze bademi iz Salvadora, lješnjaci iz Gruzije, a orasi iz Kine, SAD-a i Bjelokosne Obale. Glavni razlozi zbog kojih se hrvatski poljoprivrednici rijetko odlučuju na intenzivniju proizvodnju orašastih plodova jesu u visokim ulaganjima i dugotrajnom čekanju prinosa.
"U Hrvatskoj nema niti jednog hektara zasađenog orasima ili bademima pa nije nikakvo čudo da smo se našli u ovakvoj situaciji. Javljaju mi se ljudi iz mnogih hrvatskih gradova i žale se da se orasi prodaju po cijeni od 150 kuna", ističe Franko Ivković, tajnik hrvatske voćarske zajednice.
Ističe da u Hrvatskoj nema nikakve strategije za proizvodnju orašastih plodova i tako smo prepušteni uvozu i cijenama koje drugi diktiraju.
"Ne mogu zamisliti da u Dalmaciji i na otocima nitko ne proizvodi bademe", kaže Ivković, naglašavajući da po ovako astronomskim cijenama prosječan hrvatski građanin neće moći kupiti orašaste plodove za božićne kolače.
Skupo i u BiH
Orasi nisu jeftiniji ni u trgovinama preko granice, u susjednoj BIH, gdje kilogram košta 25 konvertibilnih maraka, odnosno 100 kuna. Statistički gledano, orasi su poskupjeli i do pedeset posto, a da ih na tržištu nedostaje, potvrđuju i veliki trgovački centri koji tek sada, u zadnji trenutak prije Božića, stidljivo daju akcijske cijene koju se kreću oko 80 kuna.