U četiri godine broj liječnika specijalista u bolničkom sustavu pao je za gotovo 15 posto, pokazuju podaci Hrvatske liječničke komore. Naime, 2011. godine u bolničkom sustavu bilo je 7007 liječnika specijalista, dok ih je 1. travnja 2015. bilo 6019, što je 988 liječnika manje u četiri godine, piše Glas Slavonije.
Alarmantni su podaci kako je u zadnje dvije godine više od tisuću liječnika prikupilo svu potrebnu dokumentaciju za odlazak u inozemstvo, pri čemu je njihova prosječna dob za 17 godina manja od prosječne dobi specijalista u sustavu (35 godina: 52 godine).
"Odlazi nam perspektiva sustava"
"Nama iz sustava odlaze mladi, sposobni liječnici koji su uvjereni u svoje znanje i sposobnosti i koji su spremni mukotrpno i predano raditi. Odlazi nam perspektiva sustava", upozorava dr. Trpimir Goluža, predsjednik HLK-a.
Navedeni podaci jasno ukazuju da su trenutačni uvjeti rada, kao i društvena pozicija liječnika neprimjereni, nezadovoljavajući i destimulativni. Ako se čim prije ne zaustavi ovakav trend odlaska liječnika, doći će do ozbiljnog i nepovratnog urušavanja kvalitete pružanja zdravstvene skrbi hrvatskim građanima.
Liječnike može zadržati samo stimulacija
" Liječnike se u sustavu hrvatskog zdravstva može zadržati samo stimulacijom, a ne represijom. Tražimo od Vlade da djeluje odmah i bez odgode krene rješavati ovaj višegodišnji gorući problem hrvatskog zdravstva. Od Vlade zahtijevamo da u najkraćem mogućem roku donese Akcijski plan s konkretnim mjerama za ostanak liječnika u Hrvatskoj, odnosno očekujemo djelotvorna rješenja i očekujemo ih odmah. Obećanja koja bi se trebala početi ostvarivati u razdoblju od dvije ili četiri godine, nisu rješenje ovog problema i nisu prihvatljiva”, istaknuo je predsjednik dr. Goluža.
Što traži HLK?
Hrvatska liječnička komora sljedeće mjere vidi kao mogućnosti konkretnih poteza za rješavanje ovog problema: omogućavanje strukovnog kolektivnog pregovaranja za liječnike, bolju organizacija rada, omogućavanje dopunskog rada liječnicima kod poslodavca iz iste djelatnosti, poštivanje europskih kriterija vremensko-kadrovskih normativa u pružanju zdravstvenih usluga te povećanje broja izvršitelja u sustavu. Komora predlaže povoljnije stambeno kreditiranje mlađih liječnika, porezne olakšice za rad u za život manje atraktivnim sredinama, sustavno omogućavanje stručnog usavršavanja, kao i pravednije napredovanje u struci te jednostavniju i učinkovitiju proceduru priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, piše Glas Slavonije.
Nedostaje 2500 bolničkih liječnika
Iz HLK podsjećaju da hrvatskom zdravstvu nedostaje oko 2500 bolničkih specijalista da bi dosegnuli prosječan broj liječnika na 1000 stanovnika, kao što je u zemljama članicama Europske unije, koje usprkos tom broju imaju potrebu za dodatnim liječničkim kadrom.
STRAVIČNI PRIZORI U HRVATSKIM BOLNICAMA Liječnici kažu da novca ima, ali se krivo troši
Liječnici masovno odlaze u inozemstvo, a ovo je odgovor ministra