Ambulante obiteljske medicine od ovog tjedna više neće dobivati jednake količine cjepiva, tako da će količina ovisiti o tome koliko imaju pacijenata starijih od 65 godina i kronično bolesnih. Dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, rekao je za Večernji list da struktura pacijenata nije ista u svakoj ambulanti te da je u jednoj većina pacijenata mlađe životne dobi, a u drugoj starije, što onda dovodi do nejednake slike cijepljenih.
"Kod jednog je liječnika za cijepljenje u drugoj kategoriji, primjerice, prijavljeno 230 pacijenata, a kod drugog 440, a kako cijepe istim tempom, dolazi do situacija da je cijepljena zdrava osoba u dobi od 54 godine, a njegov susjed od 79 nije, što dovodi u pitanje plan cijepljenja. U četiri tjedna u Zagrebu je na mini-punktovima u domovima zdravlja i u ambulantama cijepljeno 43.000 ljudi, a obiteljski liječnici nakon tog prvog ciklusa imaju velike primjedbe na organizaciju cijepljenja. Smatraju da će na ovaj način oni cijepiti do kraja godine", dodao je Šostar.
Novi problem: Cijepljenje u domovima zdravlja
Obiteljski liječnici nakon tog prvog ciklusa imaju velike primjedbe na organizaciju cijepljenja i upozoravaju da će na ovaj način oni cijepiti do kraja godine. "Entuzijazam i energija nestali su ne zato što nam je teško cijepiti svoje sugrađane, već zbog činjenice da smo uz svoj svakodnevni posao trebali biti administratori zavoda te županija i Grada Zagreba, koji su organizatori cijepljenja. A to nismo očekivali!
Biti administratori sustava dok naš svakodnevni posao biva ugrožen, nismo očekivali. I tako iz tjedna u tjedan ne znajući koliko i kojeg cjepiva ćemo dobiti, što dovodi i do neugodnih i konfliktnih situacija", rekla je dr. Sanja Klajić Grotić iz Hrvatske udruge ugovornih liječnika (HUUGO).
Ističe da nastavimo li ovakvim tempom, stariji od 65 godina i kroničari neće biti procijepljeni do ljeta, a treći val počinje. "Domovi zdravlja postat će mjesta širenja, a ne suzbijanja virusa, jer su to mali prostori u kojima se u novonastalim uvjetima ne mogu osigurati potrebne epidemiološke mjere", upozorava dr. Klajić Grotić ukazujući da treba organizirati cijepljenja na velikim punktovima, na kojima će zdravstveni djelatnici biti samo cjepitelji, a ne i administratori.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.