Spaljivanje je jedno od "tradicionalnih" načina rješavanja i čišćenja raslinja za brojne stanovnike ruralnih područja u Hrvatskoj. Ako već pribjegavaju spaljivanju, tada bi seljaci morali to činiti u skladu s propisima. Primjerice, na području Karlovačke županije spaljivanje nije u skladu s propisima pa su tako vatrogasci proteklog vikenda morali izaći na teren čak 26 puta.
Prema pisanju KAportala, 22 vatrogasne intervencije odnose se na požare otvorenog prostora. Tako je gorjelo na području Karlovca, Plaškog, Ozlja, Josipdola, Slunja, Generalskog Stola, Duge Rese, Ribnika, Barilovića, Vojnića, Rakovice itd. Na intervencije je išlo ukupno 139 vatrogasaca sa 40 vatrogasnih vozila.
'Svako spaljivanje se mora javiti najbližoj vatrogasnoj postrojbi i tražiti dozvolu'
Da je svako spaljivanje potrebno javiti najbližoj vatrogasnoj potrojbi te od nje zatražiti dozvolu za taj čin, podsjetila je Vatrogasna zajednica Karlovačke županije. Riječ je o Odluci o mjerama za sprječavanje natajanja požara na otvorenom prostoru. Pripomenuli su da se potrebno pridržavati određenih mjera zaštite tako što mjesto spaljivanja mora biti udaljeno od prometnica, pruge i električnih vodova te 200 metara od šume. Osim bivanja uz mjesto spaljivanja, treba se pogasiti preostali požar.
"Posebno naglašavamo da su za nepridržavanje Odluke propisane novčane kazne, stoga još jednom upozoravamo naše sugrađane da se pridržavaju mjera zaštite od požara i odluka čelnika jedinica lokalokalne samouprave koji imaju mogućnosti i zabraniti svako spaljivanje na otvorenom", rekli su vatrogasci KAportalu.