I ovo će poskupjeti!

Predstojeća reorganizacija sustava vodoopskrbe nije uvod u privatizaciju, poručio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, odbacujući mogućnost prodaje nacionalnih resursa.

25.11.2013.
17:58
VOYO logo

Hrvatska se ulaskom u EU obvezala do 2023. godine realizirati oko 4 i pol milijarde eura vrijedne infrastrukturne projekte. U suprotnom nam prijeti plaćanje visokih penala, objašnjava ministar, navodeći kako je isključivi cilj reforme povećati efikasnost sustava vodoopskrbe i odvodnje u kojem postojeće 152 komunalne tvrtke imaju velike gubitke.

"S ciljem preslagivanja cijelog sustava kako bi dao što bolje rezultate i odradi te projekte krećemo u reformu koja će trajati u idućih 12 do 24 mjeseca. Imat ćemo optimalan broj poduzeća koja će pružati usluge građanima u opskrbi vode, ali i provoditi sve ove važne projekte", tvrdi Jakovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovo nije privatizacija'

Odlučno odbacuje da je to uvod u privatizaciju vodnog sustava, obzirom da se dio infrastrukture koji je bio u vlasništvu lokalnih jedinica prenosi na komunalne tvrtke. I ponavlja stav Vlade.

"Hrvatske vode, Hrvatske šume i poljoprivredno zemljište nije predmet prodaje i privatizacije i nikada neće biti. Ovo nije privatizacija. I dalje su vlasnici (infrastrukture) jedinice lokalne samouprave. I dalje su to komunalna poduzeća koja su u njihovom stopostotnom vlasništvu. Na ovaj način podižemo njihovu efikasnost i radimo na projektima, ispunjavamo obveze koje moramo", uvjerava ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Dovodi se u pitanje upravljanje lokalnim mrežama'

No načelnik općine Primošten Stipe Petrina tvrdi suprotno i kaže na djelu je grubo zadiranje u vlasništvo lokalne samouprave. Općina je, podsjeća, zadnjih 11 godina u razvoj lokalne vodovodne mreže uložila oko 36 milijuna kuna, no Vodovod i odvodnja Šibenik negiraju im vlasništvo. Smanjenjem distributera, tvrdi Petrina, sada se dovodi se u pitanje upravljanje lokalnim mrežama.

"Oni smanjuju na 20 velikih i kažu do 1.1.2014. jedinice lokalne samouprave dužne su svoje vlasničke udjele bez naknade ustupiti u procentualnom djelu distributerima, odnosno isporučiteljima vode. Na što vas to navodi", postavlja pitanje Petrina. I odmah daje odgovor zaključujući, sličan scenarij već je viđen '90-ih godina, a u praznoj blagajni mora se namaknuti novac za mirovine i ostala davanja.

Neško skuplja usluga

Jakovina, pak, odlučno umiruje građane, koji osim kvalitetnije usluge, dugoročno mogu očekivati veće cijene.

"Ovisno o izgrađenosti sustava 2023., kada svako naselje preko dvije tisuća stanovnika bude imalo pročistač i sustav odvodnje, kada sva naselja preko 50 stanovnika budu imala vodoopskrbu, normalno da će ta usluga morati biti nešto skuplja za sve građane Hrvatske", zaključio je Jakovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pišite nam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo