NE, NE RADI SE O NIKAKVOJ ŠALI: /

Evo kako od 1. travnja možete jeftinije i brže ugraditi solarne panele i još zaraditi

Image

'Ova uredba je dio promjena vezanih uz europsku direktivu kojom se potrošača stavlja u centar i potiče samostalna proizvodnja električne energije.

13.4.2018.
9:00
VOYO logo

Od 1. travnja vrijedi ubrzana i pojednostavljena procedura izdavanja energetske suglasnosti za manje proizvođače, do 100 kW električne energije godišnje, što znači da će sada biti moguće brže i jeftinije ugraditi solarne panele, a na tome i zaraditi, piše Tportal.

Više nema skupih idejnih projekata

Hrvatska je i dalje na začelju EU-a što se tiče korištenja potencijala energije sunca, iako se procjenjuje da bi već za nekoliko godina cijena struje iz solara mogla biti najniža na tržištu. Proizvođači koji kreću u manju energetsku investiciju, koji ne trebaju građevinsku dozvolu za dobivanje energetske suglasnosti, više neće morati izrađivati skupi idejni projekt. Od sada mogu samo dostaviti podatke o investitoru, građevini, priključnu snagu, planirani termin priključenja i dokaz o uporabljivosti. Energetski konzultant Edo Jerkić kaže da će sada tako kućanstva i mali poduzetnici u turizmu, trgovini i ugostiteljstvu moći proizvoditi energiju do snage koju podnosi postojeći priključak. Obračunsko mjerno mjesto treba samo opremiti opremom prema zahtjevu distributera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodatno olakšana ugradnja mikrosolara

'Ova uredba je dio promjena vezanih uz europsku direktivu kojom se potrošača stavlja u centar i potiče samostalna proizvodnja električne energije. U posljednje dvije godine cijene priključka na solare spustile su se na realne razine, a izbacivanje idejnog projekta dodatno će olakšati ugradnju mikrosolara', kaže Jerkić. Unatoč velikom interesu, i dalje postoje neki problemi zbog kojih je velik investicijski zamah ograničen. Banke, kaže Jerkić, ne odobravaju kredite malim proizvođačima, a zbog poreznih propisa kućanstva ne mogu biti oslobođena PDV-a na instalaciju proizvodnih sustava.

'Riječ je o naplati viškova i manjkova ovisno o tome je li kućanstvo više prodalo ili kupilo energije. Trenutačno po zakonu opskrbljivač svaki mjesec mora izdavati račun, što je porezno velika komplikacija. Kad bi se viškovi mogli fakturirati godišnje, to bi znatno pojednostavilo poslovanje', dodaje energetski stručnjak za Tportal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo