'Lažna socijala' je evidentirana zahvaljujući umrežavanju sustava socijalne skrbi s FINA-om, piše Glas Slavonije.
"Na taj smo način otkrili više osoba koje su od početka korištenja sustava do danas zatražile pomoć za uzdržavanje, a da paralelno raspolažu novcem za svoje osnovne potrebe. Također, revizijom su među našim starim korisnicima utvrđeni oni koji ne bi trebali primati pomoć. U najvećem su broju slučajeva upitni bili njihovi štedni računi", objasnila je Jelica Klobučar, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Osijek.
Na pitanje što su kazali oni koji su uhvaćeni u pokušaju varanja sustava, Klobučar kaže - izgovori su različiti.
"Jedni kažu kako, bez obzira na teške socijalne uvjete u kojima su trenutačno, imaju potrebu štedjeti za crne dane (!?), drugi se opravdavaju da je novac na njihovim računima tuđi, treći da ga čuvaju za dostojanstven pokop... No postoje posve iskrene osobe koje priznaju da, jednostavno, vole imati nešto novca 'sa strane'. Kako bilo, mi postojanje štednih računa i novca na njima ne možemo tolerirati i svi oni koji su uhvaćeni da štede a primaju ili žele primati novčanu naknadu iz sustava socijalne skrbi, to su pravo izgubili. Ne može netko, s jedne strane, tvrditi da je gladan, da nema za kruh i nema čime platiti račune, a, s druge strane, štedjeti", kazala je Klobučar.
Ipak, prag tolerancije za postojanje određeng iznosa na računima socijale ipak postoji. "Jednokratne donacije po računima do oko pet tisuća kuna godišnje ne uzimamo u obzir pri reviziji starih korisnika. Posebno ako je riječ o onima koji su novac od donacija iskoristili za kakvu u današnjem svijetu prijeko potrebnu investiciju, poput kupnje hladnjaka ili uređaja za grijanje", kazala je Klobučar. http://www.glas-slavonije.hr/231080/3/Kazu-da-nemaju-za-kruh-a-u-banci-stede-za-crne-dane