Pliva i Kvasac kod Savskog Marofa, sumnja se, svojim otpadnim vodama zagađuju potok Gorjak, a zatim i rijeku Savu. U Savi su pronađene visoke koncentracije antibiotika – redom komponenti koje nastaju u proizvodnji Sumameda, otkriva znanstveni rad iz 2010. godine koji je "iskopao" tjednik Forum.
Znanstveni dokumenti do kojih je došao Forum, pokazuju da je još prije nekoliko godina u rijeci Savi zabilježeno visoko zagađenje antibioticima. Franjo Plavšić iz Hrvatskog zavoda za toksikologiju za takvo stanje kaže da ne predstavlja akutnu opasnost po zdravlje ljudi, ali i to da se u takvim uvjetima u prirodi mogu stvoriti bakterije otporne na antibiotike. Drugim riječima, postoji bojazan od mogućeg razvoja "superbakterija".
Time se pokazuje da je potok Gorjak, koji protječe tik uz pogone Plive i Kvasca kod Savskog Marofa i za koji je još 2006. utvrđeno da je strašno zagađen tamošnjom emisijom teških metala i antibiotika iz industrijskih otpadnih voda, u stvari možda i samo manji dio ekološke devastacije.
Istraživanja je proveo Institut Ruđer Bošković i Norveški institut za vode u okviru NATO-ovog programa "Znanost za mir i sigurnost", a mjerenja koncentracije antibiotika u Savi provođena od 2006. do 2008. utvrdila su kako zagađenja nisu uočena na granici sa Slovenijom, dok je najveća koncentracija antibiotika kod Siska.
Posljedice za Šibice – posljedice za Zagreb i Zaprešić
Ovi podaci zabrinjavaju iz više razloga. Prvo, iako to nije izravno štetno za zdravlje ljudi, može pogodovati razvoju bakterija otpornih na antibiotike. I drugo, zagađenje kod Savskog Marofa može imati posljedice na vodozaštitno područje Šibice, iz kojega se vodom napaja 120.000 građana Zaprešića i okolice, a rezervno su vodocrpilište za još milijun Zagrepčana, navodi tjednik.
Iz Plive su se na upit Foruma o nalazima studije očitovali opisom poslovanja i projekta novog pogona u Zaprešiću.
Ministrica okoliša i prirode Mirela Holy zatražit će od neovisne institucije reviziju i provjeru navoda iz studije.