Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, Nataša Ban Toskić, na N1 je pojasnila da se liječnici ne mogu rukovoditi vlastitim stavovima kada je riječ o cijepljenju djece, već moraju pratiti preporuke Halmeda, Svjetske zdravstvene organizacije i Europske agencije za lijekove.
"Bilo bi doista neobično da svaki liječnik za sebe donosi sud. Držimo se dosadašnjih saznanja i preporuke. Kako sada znamo da je HZJZ donio preporuku da se cijepe i djeca od 12 do 15 godina, ali samo ona koja su u posebnom riziku i ona djeca čiji članovi obitelji su posebno ugroženi, kao liječnici ne možemo imati stav koji bi se od toga razlikovao. Međutim, cjepivo je dobrovoljno i o tome odlučuje roditelj. Mi smo od početka pandemije naglašavali da smo prenapregnuti i ako počne cijepljenje nadam se da će to preuzeti školski liječnici i HZJZ", rekla je.
Roditelji se još nisu počeli raspitivati o cijepljenju djece protiv koronavirusa, no nakon najave iz HZJZ-a Ban Toskić vjeruje da hoće. "Važno je znati da se radi o dobrovoljnom cjepivu i nema prisile. Pacijent ima pravo dobiti potpunu informaciju. Nije liječnik taj koji ima ulogu roditelja ili naredbodavca. Svatko svoju odluku donosi sam", naglasila je.
Skeptična populacija
Nije zabrinuta zbog skepse roditelja prema cijepljenju, već zbog općenite skepse u populaciji. "Vidimo da je interes za cijepljenje jako pao, bojimo se četvrtog vala i prioritet je procijepiti odrasle", tvrdi i dodaje da je došlo do greške u koracima u kampanji za promicanje cjepiva.
"Problem postoji i neki uzrok je očito do toga doveo. Kako cijeli program cijepljenja vodi HZJZ vjerojatno je došlo do pogreške u koracima s njihove strane. Doista kada se sluša što ljudi govore, najveći problem je bio u porukama koje su se slale, u dvostrukim kriterijima i gdje je opasnost od te bolesti relativizirana na neki način. Mislim da se jedino javnozdravstvenom kampanjom i motiviranjem može utjecati na ljude."
Osobni primjer kao rješenje
No, rješenje za nepovjerenje prema cjepivu nema. "Kao liječnik mogu jedino osobnim primjerom pokušati ukazati da je cjepivo, iako je relativno novo i nepoznato, jedini izlaz iz ove grozne situacije kojoj ne vidimo kraja, a posljedice su joj strašne, a još niti ne znamo kakve nas posljedice iščekuju. Mnoge bolesti s kojima smo se dosad borili, pogotovo kao obiteljski liječnici, šećerne, srčane, pale su u sjenu.
Pristup uslugama je bio ograničen i sada čekamo trenutak kada ćemo se suočiti sa svim tim bolestima koje su bile zanemarene i navala je već sada ogromna postala na ordinacije. Ono što svaki pojedinac može je da se cijepi i da se pridržava epidemioloških mjera", zaključila je predsjednica KoHOM-a.