Što nama slijedi? Jedno je jasno, nakon prosvjeda u subotu duboke podjele u hrvatskom društvu dobile su novi front i svi su izgledi da dođe do još jačih podjela. Jasno je to i iz izjava aktera dvaju suprotstavljenih blokova koji su imali bliski susret tijekom prosvjeda.
Sociolog religije Ivica Maštruko vidi dosta sličnosti između društvenih gibanja oko zabrane pobačaja u Europi i onoga što je polako na pomolu u Hrvatskoj. Prosvjedi protiv abortusa, kazao je Maštruko za Slobodnu Dalmaciju, obično počnu manjim gestama i okupljanjima, a zatim to preraste u nešto veće, dodajući i osobni stav da bi zabrana pobačaja bila civilizacijski korak natrag jer država, ističe, ne može zadirati u osobno pravo žene.
POLICIJA: 'Željka Markić laže. Broj prosvjednika preuveličala je za duplo!'
Nigdje u Europi, osim na Malti, pobačaj nije potpuno zabranjen, a zahtjeva te vrste ne nedostaje, od Poljske i Irske, do Španjolske, u kojoj su u smiraju prve od dviju vladavina Konzervativne stranke Maria Rajoya, tek masovne demonstracije 2014. protiv predložene zabrane pobačaja spriječile malteški scenarij.
"Moguće je da će zabrana abortusa biti postavljena kao zahtjev u Hrvatskoj, bilo kroz referendum, bilo kroz izmjene zakona", procjenjuje Maštruko.