NABAVA BORBENIH ZRAKOPLOVA: /

Hrvatska će birati između švedskih Gripena i američkih F-16

Image
Foto: PIXSELL / AFP, P.Macek

U Vladi je pala odluka da Hrvatska ove godine nabavi nove borbene zrakoplove koji će naslijediti MiG-ove 21.

2.1.2017.
18:08
PIXSELL / AFP, P.Macek
VOYO logo

Budući da je riječ o nabavi koja će na koncu stajati milijarde kuna, Novi list piše kako zbog svega toga "glava najviše boli" ministra financija Zdravka Marića.

Spominje se šest modela, a samo su dva 'u igri'

Istodobno su krenula i lobiranja, jer će trebati odlučiti koje zrakoplove odabrati za obnovu eskadrile Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. U medijima se spominju i francuski Rafale, kao i Eurofighter Typhoon eurokonzorcija. Govori se i o korejskom FA-50, ali i američkom Textron Scorpionu iako je potonji još uvijek u razvojnom programu i do sada su izrađena tek dva prototipa istog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi list piše kako bi nabava trenažnog zrakoplova za manje jurišne misije, kakav je spomenuti korejski, umjesto višenamjenskog lovca ipak bila preapsurdna, iako spomenuti zrakoplov ima dosta glasne zagovornike u dijelu bivšeg zrakoplovnog establišmenta.

A budući da su također spomenuti Rafale i Typhoon skupa rješenja, na koncu će izbor vjerojatno biti sveden na američki F-16 i švedski JAS-39 Gripen. To je ujedno i dvojba koja traje već više od 10 godina, otkako se prvi put raspravljalo o kupnji novih lovaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KUPNJA ZRAKOPLOVA: /

U igri više nije američki F-16, kupit će se avioni iz Švedske ili Južne Koreje

Image
KUPNJA ZRAKOPLOVA: /

U igri više nije američki F-16, kupit će se avioni iz Švedske ili Južne Koreje

Prednosti i mane Gripena i F-16

Novi list piše o prednostima i manama oba spomenuta zrakoplova. Glavna je prednost američkog lovca što je riječ o trenutačno najraširenijem borbenom mlažnjaku zapadne proizvodnje, kojeg je izrađeno više od 4.500 komada. S druge strane, Gripen je izrađen u dvadesetak puta manjoj seriji, no riječ je o modernijem proizvodu. Ističe se kako u razmatranje nikada nije dolazila nabava novih F-16 aviona jer Amerikanci proizvode te zrakoplove za pojedine strane naručitelje, ali samo u velikim serijama. To znači da Hrvatska ne bi bila u takvoj pogodbi.

U ovoj fazi nabave bespredmetna je i rasprava o cijeni jer najprije treba utvrditi što Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu uopće treba, pa na temelju toga vidjeti kakav se kupoprodajni ugovor može sastaviti. Cijena aviona izuzetno varira, ovisno o kompletu opreme i oružja koji se nabavlja s njime, tako da je bez te varijable zapravo nemoguće uopće kazati koliko bi koštali zrakoplovi. Čak i kod osnovnih paketa naoružanja, cijena pojedinog primjerka može varirati i više od deset milijuna eura razlike, piše Novi list.

Posve je izgledno da će Hrvatska nabaviti ili Gripene ili F-16, no na stručnjacima je, a i političarima, da vide kakav će paket opreme ići uz njih i koliko će sve to koštati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo