ŽIVOTNI STANDARD /

Na začelju EU: Svako šesto hrvatsko kućanstvo nije u stanju platiti režije na vrijeme

Image
Foto: Borna Filić/Pixsell/Ilustracija

S računima za režije najviše se muče kućanstva u kojima su uzdržavani članovi obitelji

3.2.2020.
14:34
Borna Filić/Pixsell/Ilustracija
VOYO logo

Da Hrvatska na ljestvici 28 zemalja članica Europske unije ne stoji najbolje, vidi se iz podataka Eurostata o kućanstvima koja nisu u stanju platiti račune na vrijeme, a prema kojima svako šesto hrvatsko kućanstvo nije u stanju platiti režije na vrijeme.

Prema podacima, čak 17,5 posto hrvatskih kućanstava u 2018. godini imalo je teškoća s plaćanjem računa za komunalne usluge poput grijanja, struje, plina i vode dok je na razini Europske unije prosjek 6,6 posto. Od nas su lošije samo Bugarska (30,1 posto) i Grčka (35,6 posto) kod kojih otprilike svako treće kućanstvo kasni s podmirenjem obveza, piše Glas Slavonije

Iako se Hrvatska nalazi na vrhu ljestvice dužnika i ubraja se u zemlje s najvećim brojem neplatiša, umiruje podatak da se taj postotak smanjuje od 2013. godine i ulaska u Europsku uniju. Tada čak 30,4 posto kućanstava nije na vrijeme plaćalo račune. Od tada se taj postotak svake godine smanjuje, a za usporedbu, od 2017. do 2018. pao je za gotovo četiri posto, odnosno gotovo za trinaest posto u šest godina. Ako pogledamo podatke za zemlje u susjedstvu, najbolje stoji Italija u kojoj samo 4,5 posto građana muku muči s plaćanjem računa na vrijeme. Slovencima je već nešto teže, njihovih 12,5 posto kućanstava kasni s podmirenjem obveza, slično kao u Mađarskoj u kojoj taj postotak iznosi 11,1 posto.

Ekonomski analitičar Ljubo Jurčić kaže kako su navedeni podatci rezultat niskog dohotka naših građana, ali i komotnih životnih navika. "Ljudi u želji da uživaju viši ekonomski standard prvo namiruju one proizvode i usluge koje moraju odmah platiti, a odlažu sve ono što se može odgoditi. Pritom im dobro dođe sporiji način utjerivanja dugova, u što ulaze i različiti otpisi i slično. Također, dio građana zaista nije u mogućnosti platiti račune jer se prvo pobrinu za namirnice, a ima i onih koji ne plaćaju račune jer ne žive u svom stanu ili kući pa im je svejedno hoće li im isključiti neku od usluga.

Svima su zajednički niski prosječni prihodi i nizak ekonomski standard. Iako je postotak neplatiša pao u posljednjih šest godina, to je ponajprije zbog aktivacije ovrha, otplate dugovanja, ali i otpisa do 10.000 kuna, uz zadovoljenje određenih uvjeta. Na bolje rezultate za 2018. godinu neupitno je utjecalo i iseljavanje stanovništva koje je našu zemlju pogodilo u posljednjih nekoliko godina", smatra Jurčić.

Eurostatističari u svojem izvješću navode da se s računima za režije najviše muče kućanstva u kojima su uzdržavani članovi obitelji poput djece koja su financijski ovisna. Oko 14 posto kućanstava u EU-u koja se sastoje od odraslog člana s uzdržavanom djecom suočilo se s teškoćama u plaćanju računa nasuprot tri posto kućanstava s istim problemom i dva odrasla člana (u kojemu je bar jedan član u dobi od 65 godina ili više). Među kućanstvima s dva ili tri odrasla člana i uzdržavanom djecom, taj udio iznosio je 11 posto.

Gledajući podatke Eurostata unatrag sedam godina, vidljivo je da je postotak kućanstava na razini Europske unije koji jedva krpaju kraj s krajem ipak smanjen. Naime, 2013. godine više od 10 posto kućanstava u EU nije plaćalo račune na vrijeme, a na kraju 2018. taj je udio pao na nešto više od šest posto. Također, u tom se razdoblju Grčka uvjerljivo nametala kao zemlja u kojoj građani najviše imaju teškoća s računima za režije te je svih godina na više od 30 posto, pa čak i 40 posto, primjerice 2015. i 2016. godine. Najmanje problema s plaćanjem računa, pak, imaju stanovnici Nizozemske, Luksemburga i Češke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo