Ministar financija Slavko Linić predstavio je danas na sjednici Vlade Izmjene i dopune proračuna za 2012. godinu.
Proračun je, podsjetimo, pao na plaćama, za koje će biti potrebno izdvojiti još 1,6 milijardi kuna, uključujući plaće u zdravstvenim ustanovama. Vlada je imala u planu uštedjeti dvije milijarde kuna na plaćama, dakle u manjku je više od milijardu i pol kuna - uštedjeli su samo na božićnicama. Vlada stoga sada ide s ukidanjem dodataka na plaće i već u ponedjeljak će se znati na kojim će se stavkama rezati.
U ponedjeljak će se znati gdje se sve reže!
"Pregovori sa sindikatima nisu dali željeni rezultat. Nama je šok da su posebni dodaci predmet razgovora. To je za nas apsurdno! Dodaci su prekomjerni i ponavljaju se, način obračun dodataka je takav da se računa dodatak na dodatak", objasnio je Slavko Linić. Otkaza neće biti, ali će se nastaviti s umirovljenjima.
Do tada, novim rebalansom osigurava se razlika potrebna za plaće. Osiguravaju se i financijski rashodi u iznosu od 416 milijuna kuna, a odnose se na kamate za preuzeti dug brodogradilišta te kamate na obveznice izdane na američkom tržištu.
Osiguravaju se i sredstva za subvencije za restrukturiranje brodogradilišta u iznosu od 380 milijuna kuna, socijalnu skrb (150 milijuna kuna), umirovljenički fond (100 milijuna kuna) te proračunsku zalihu (50 milijuna kuna).
Prihodi narasli
Prihodi su pak povećani za 1,4 milijarde kuna u odnosu na prethodni plan, a čemu je najvažniji uzrok "jačanje fiskalne discipline koji je donio nešto manje od milijardu kuna više uplaćenih doprinosa".
Linić, s obzirom na to, nije bio potpuno nezadovoljan. Ustvrdio je da je Vlada ostvarila smanjeni dio procesa uštede, koji je, kaže, dao pozitivne efekte s obzirom na ostvarene veće prihode.
Deficit državnog proračuna je oko tri posto, dakle nešto manje od deset milijardi kuna, a Linić je uvjeren da ćemo dodatnim mjerama u idućoj godini uspjeti zatvoriti fiskalno pravilo.
Značajno smanjenje deficita
"Osnovna poruka u ovom trenutku jest da imamo značajno smanjenje deficita u odnosu na 2011. godinu", zaključio je Linić, odnosno on je za četiri milijarde kuna ili 1,2 postotna boda BDP-a manji u odnosu na 2011. godinu.
Premijer Zoran Milanović je nakon Linićevog izlaganja zaključio da se ovdje radi o prilagodbi, a ne o štednji. "Štednja je kada stavljaš neki višak sa strane, ono što imaš i što je tvoje. Čuli smo jučer dosta žučnih zahtjeva da govorimo o antirecesijskim mjerama, ali ovo nisu antirecesijke mjere, ovo je odgovorno i racionalno poslovanje. Antirecesijske mjere mi zvuče kao vokabular iz 80-ih godina, kao antifašizam, antiglobalizam. Postoje mjere fiskalne konsolidacije i mjere politike za radna mjesta te gospodarski rast bez kojeg sve ovo može trajati još neko vrijeme, ali dugoročno ne može", kazao je Milanović.
Osvrćući se na moguće rezove istaknuo je da "nijedno pravo nije dirano, čak ni ove godine". "Mi ćemo napraviti sve da osiguramo rast i nova radna mjesta, ali moramo shvatiti da više ne možemo imati ovoliki teret javne potrošnje, a da je proračun ostao isti. Netko to mora platiti. I ovdje nije riječ o depresiji, nego o racionalnom pristupu problemima", kazao je Milanović ponovivši ono što je i prije nekoliko dana kazao, kako je gotovo 250.000 ljudi zaposleno u javnom sektoru i državnoj upravi, te da i oni moraju nešto dati kao i 300.000 zaposlenih u privatnom sektoru. "Tako ja vidim solidarnost", zaključuje.
Grčić je zadovoljan
Potpredsjednik Vlade Grčić smatra pak da je Slavko Linić bio preskroman govoreći o ostvarenju proračuna. "S obzirom na uvjete u kojima smo živjeli ovih nepunih 11 mjeseci, ovo je uspjeh fiskalne politike ove Vlade. Gospodarski rast koji smo projicirali ove godine nije se dogodio, nažalost okruženje je takvo. I kad imate situaciju da je skoro za dva postotna poena gospodarski pad u odnosu na prve projekcije, pa u tim uvjetima ostvariti deficit onako kako smo ga planirali, definitivno je uspjeh Vlade", zaključuje Grčić.
Rebalans proračuna najavio je prije nekoliko dana premijer Zoran Milanović svalivši probleme s uštedama na leđa javnog sektora. Zbog plaća u tom sektoru, kazao je premijer, nije se uspjelo uštedjeti gotovo dvije milijarde kuna koliko je Vlada imala u planu.
"U tom sektoru prava su ostala netaknuta. Tu će se morati nešto učiniti", najavio je tada premijer ustvrdivši da se Hrvatska nalazi u izvanrednom stanju. Njegove izjave protumačene su kao priprema terena za obračun s javnim sektorom – smanjenje plaća, prava, a možda i otkazi.
Uz proračun, na dnevnom redu otvorenog dijela sjednice Vlade su i nacrti prijedloga izmjena i dopuna financijskih planova Hrvatskih voda, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatskih cesta, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka i izmjena i dopuna Državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika.