JEDEMO RIBU PUNU PLASTIKE! /

'Skupili smo tonu otpada, ponašamo se kao da je more kontejner za smeće'

Image

U protekle su tri godine provedena istraživanja o morskom otpadu, a ona su pokazala da je otpada u Jadranu svake godine sve više.

23.10.2016.
14:34
VOYO logo

Hrvatsku su u ovom istraživanju predstavljali stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo Split te djelatnici Javne ustanove RERA za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, a nakon tri godine praćenja situacije u Jadranskom moru, Pero Tutman iz Instituta za oceanografiju za Slobodnu Dalmaciju otkrio je šokantne i alarmantne rezultate.

Na samo četiri plaže pronađena čak tona otpada

Na četiri lokacije - dvije plaže u Splitsko-dalmatinskoj županiji, jednoj na Visu i jednoj u Omišu, te dvije plaže u Dubrovačko-neretvanskoj županiji prikupljena je čak tona morskog otpada! Najviše ga je bilo na plaži Zaglav na otoku Visu, i to nevjerojatnih 34.359 komada, a većina toga, 97 posto, su umjetni polimerni materijali. To znači da su najčešće pronađeni otpaci od plastike i stiropora, zatim štapići za uši, plastični čepovi i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suprotno očekivanjima, opušci od cigareta nisu pronađeni u onolikoj mjeri u kojoj se to očekivalo. Opušci su, naime, na svjetskoj razini jedna od najčešće pronađene vrste otpada na plažama, objašnjava Tutman.

Image

Kada je pak riječ o plutajućem morskom otpadu, a ne samo onom na plažama, ta je analiza provedena na Bračkom kanalu i akvatoriju sjeverno od Hvara, a i tu je pronađeno najviše plastike. Više od 90 posto pronađenih predmeta je bilo plastičnog podrijetla, slijede predmeti od papira i obrađenog drva. Plastični otpad dominira i na morskom dnu, gdje je od prikupljenog orpada, 85 posto otpalo na onaj plastični.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sramota: Smeće, nered i kaos na jednoj od najljepših plaža

Image

Sramota: Smeće, nered i kaos na jednoj od najljepših plaža

Image

Sramota: Smeće, nered i kaos na jednoj od najljepših plaža

Tijekom i nakon turističke sezone pregledani su uzorci pijeska na nekim hrvatskim plažama, a rezultati upućuju da su plaže zaista kontaminirane mikroplastikom.

Jedemo zagađenu ribu

'Čestice mikroplastike više ne predstavljaju zanemariv problem u morskom okolišu zbog svojstava plastičnog materijala i mogućnosti absorpcije raznih toksičnih spojeva iz okolnog medija, kao i otpuštanja različitih aditiva koji su sastavni dio njezine strukture tijekom procesa degradacije', rekao je Pero Tutman za Slobodnu Dalmaciju.

Image
ALARMANTAN IZVJEŠTAJ: /

'Četvrtina riba na ribarnicama sadrži komadiće plastike!'

Ovi su podaci izuzetno alarmantni i zabrinjavajući jer je mikroplastika veoma opasna za zdravlje i život ljudi. Naime, mikroplastika može dospjeti u probavni sustav organizama koji žive u moru. Istraživanje je pokazalo da su u probavnom sustavu riba trlje, arbun i srdela pronađene čestice koje su vjerojatno mikroplastika, što u konačnici predstavlja i veliku opasnost za zdralje ljudi koji te ribe jedu. Kako bi se utvrdilo je li to sasvim točno, pronađene čestice iz probavnog sustava riba bit će poslane na detaljnu kemijsku analizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo