MUP IMA PROJEKT 'GRAĐANI DETEKTIVI': /

Preko posebne aplikacije možete dojaviti sve sumnjive događaje i pomoći policiji

Image
Foto: thinkstock / ilustracija
25.3.2019.
11:17
thinkstock / ilustracija
VOYO logo

Nova MUP-ova internetska stranica u koordinaciji sa Središnjim državnim uredom za razvoj digitalnog društva preseljena je od 6. ožujka ove godine na gov.hr platformu, sadrži više informacija za građane i institucije od dosadašnjih, a novost je i kategorija - "Građani detektivi", piše Slobodna Dalmacija.

"'Građani detektivi' je kategorija na stranicama Ravnateljstva policije u kojoj se objedinjeno nalaze od ranije poznate potkategorije", poručuju iz MUP-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dojave prisnažene fotografijama i snimkama

"Riječ je o aplikacijama za e-dojave sumnjivih događaja – pojašnjenje koje se odnosi na samu aplikaciju "MUP – Sigurnost i povjerenje" i poveznice preko kojih građani mogu preuzeti aplikaciju na svoje pametne telefone; potom potkategorija "tjeralice" - na kojima se nalaze informacije o osobama/počiniteljima kaznenih djela za kojima je raspisana tjeralica i njihove fotografije; potkategorija "nacionalna evidencija nestalih osoba" – što je zapravo poveznica na portal Nacionalne evidencije nestalih osoba gdje građani mogu vidjeti aktivne profile osoba čiji je nestanak prijavljen policiji i za kojima policija traga; te potkategorija "umjetnine" - odnosi se na ukradene i nestale, pronađene umjetnine te krivotvorine koje građani mogu pregledati. Budući da tu građani mogu dostaviti svoja korisna saznanja, prijaviti protupravna ponašanja, pomoći u pronalaženju osoba i predmeta za kojima policija traga, kategorija je nazvana "građani detektivi", odgovorili su iz MUP-a na upit iz Slobodne Dalmacije.

Na novim stranicama MUP-a, a ima ih 26 zasebnih (MUP, Ravnateljstvo policije, Centar za forenzična ispitivanja...) nudi se mnoštvo informacija i mogućnosti građanima da pomognu policiji ako prepoznaju neko lice s tjeralice, snime oružani prepad u banku ili trgovinu, uoče obiteljsko nasilje, snime neki štetan događaj poput uništavanja imovine...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kvalitetnu dojavu potrebno je uključiti lokaciju na pametnom telefonu ili u popratnom tekstu uz fotografiju navesti adresu gdje je potrebna policijska intervencija. Iako sustav može i sam utvrditi odakle je poslana poruka koristeći Google Maps, ipak je poželjno upisati i adresu. Preko aplikacije moguće je slati fotografije i kratke videozapise svih vrsta događaja, pri čemu je preporučljivo koristiti geo-pozicioniranje na mobilnom uređaju.

Aplikacija preuzeta već 80.000 puta

Dosad je ova besplatna aplikacija MUP-a preuzeta gotovo 80.000 puta, a predstavljena je kao dio projekta e-Policija. Ranije su dojave policiji najčešće stizale telefonom, a mnoge su bile beskorisne jer su situacije bile loše opisane ili interpretirane kao osobni dojam. Na ovaj način policija može dobiti fotografiju ili videomaterijal s kratkim popratnim opisom događaja i time puno više parametara i argumenata da odluči hoće li krenuti u intervenciju nakon dojave.

Lani je ova aplikacija je nadograđena izdanjima na engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku. Građanima koji putem nje pošalju fotografiju, snimku ili neki drugi dokaz jamči se da neće morati i svjedočiti u eventualnim sudskim postupcima niti da će njihov identitet ikada biti otkriven onome koga su prijavili.

"Prema statistici za 2017. godinu, preko aplikacije podnesene su 32.244 prijave, u 2018. godini 40.824 prijave, a u prva tri mjeseca 2019. godine građani su preko ove aplikacije podnijeli 10.400 prijava. Ove nam brojke govore da građani prijavljuju sve više te se sve više služe aplikacijom. Aplikacija je osmišljena na način da građani mogu policiji anonimno dojaviti događaj koji možda usmeno nikada ne bi prijavili ili možda nisu u mogućnosti obaviti poziv iz sigurnosnog razloga", kažu u MUP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo