U posljednjih nekoliko mjeseci u Hrvatskoj je zabilježen dramatičan porast prometnih nesreća i prekoračenja brzine, zbog čega MUP dodatno postrožuje svoje mjere o sigurnosti u prometu.
Naime, u srpnju 2015. godine u Osječko-baranjsku županiju je stiglo pet kamera koje se premještaju u deset kućica na isto toliko lokacija.
Gdje i kada se kamere točno nalaze, zna jako mali broj policajaca, pa prekršitelji često i zaborave na njih. No, ubrzo ih se sjete kada im na adresu stigne "čestitka" s kaznom, piše Glas Slavonije.
Do sada su kazne stizale i nekoliko mjeseci od kada je kamera zabilježila prekršaj, no uskoro će se to odvijati automatski. Naime, MUP je upravo u fazi izrade dokumenata potrebnih za natječajnu dokumentaciju i provedbu javnog natječaja za uvođenje automatskog procesuiranja prometnih prekršaja. Uvođenje automatizacije u funkciju planira se odmah nakon što se izrade potrebne aplikacije.
"Automatizacija predstavlja funkcionalno tehničko rješenje koje korištenjem najsuvremenijih tehnologija, na temelju snimanja i praćenja prometa na cestama, otkriva i detektira počinjenje određenih prekršaja propisanih Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. Na temelju tako nastale fotografije ili videozapisa, vozilo se prepoznaje prema registracijskoj tablici, nakon čega se na temelju dostupnih baza podataka registriranih vozila u Hrvatskoj, ali i drugim dostupnim bazama registriranih vozila (Europska unija), automatski izrađuju i na adresu vlasnika dostavljaju potrebne obavijesti o prekršaju ili drugi dokumenti u skladu s odredbama Prekršajnog zakona", doznaje Glas Slavonije iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslova.
Iako su kamere postavljene s namjerom da se kazne prebrzi vozači, putem njih mogu se sankcionirati i drugi prekršaji poput korištenja mobitela u vožnji, nekorištenja sigurnosnog pojasa i slično.
Ako nekome padne na pamet da ošteti kamere, za to je u Hrvatskoj predviđena zatvorska kazna do pet godina. Kamere su pak postavljene u ormare neprobojne za metke.