Članovi Misije Međunarodnoga monetarnog fonda, predvođeni savjetnikom Srikantom Seshadrijem vodili su od 16. do 25. studenog virtualne razgovore s hrvatskom Vladom o tome kako "uravnotežiti kratkoročne prioritete ekonomske potpore u okolnostima novog vala zaraze i srednjoročne prioritete ponovne izgradnje fiskalnog prostora i povećanja produktivnosti i rasta kroz povećanje javnih investicija i razvoj zelenog gospodarstva". Prevedeno, razgovarali su o modalitetima bržeg oporavka domaćeg gospodarstva od posljedica koronakrize, no njihova izjava objavljena na stranicama Ministarstva financija se poslodavcima i poduzetnicima nije svidjela.
Neki od njih su, piše Jutarnji, ironično ustvrdili kako ne razumiju koji je bio cilj misije MMF-a, osim da Vladu potapšaju po ramenu. No, njihova reakcija ne čudi, jer je MMF ocijenio da mjere ekonomske politike treba prilagoditi razvoju krize i ustvrdio da je "u područjima s viškom kapaciteta kao što su turizam i ugostiteljstvo potrebno provoditi aktivno osposobljavanje i prekvalifikacije u područja kao što su zeleno gospodarstvo i građevinarstvo", a poručili su i da "u ovoj fazi daljnja smanjenja PDV-a nisu preporučljiva bez odgovarajućih kompenzacijskih mjera".
Nesigurna prognoza o padu BDP-a
Njihova, doduše nesigurna, prognoza kazuje kako će domaći BDP pasti između osam i deset posto. Priznaju kako "pronalaženje ravnoteže između kratkoročnih i srednjoročnih prioriteta predstavlja izazov". Savjetuju trajanje ekonomskih potpora sve dok se oporavak "čvrsto ne ukorijeni", te traže da donesene mjere "i dalje budu učinkovito usmjerene u održive sektore gospodarstva kako bi se smanjili trajni negativni učinci", a, prema njihovu mišljenju, treba osigurati i "potrebne resurse za potencijalno veće rashode za zdravstvo, posebno ako se epidemiološka situacija pogorša". Dodaju da je prioritete "potrebno balansirati sa srednjoročnim ciljevima ponovnog povećanja fiskalnog prostora u razdoblju prije uvođenja eura, ponovnog uravnoteženja proračuna, donošenja strukturnih reformi radi rješavanja pitanja zdravstva i mirovina, racionalizacije uloge države - poglavito boljim upravljanjem poduzećima u državnom vlasništvu, kao i poboljšanjem poslovne klime".
https://net.hr/video/kakvo-obestecenje-mogu-ocekivati-poduzetnici-ministar-tomislav-coric-ici-cemo-u-smjeru-kompenzacije-dijela-fiksnih-troskova/
Poticanje korupcije
Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, Damir Zorić, MMF-ov je prijedlog o prekvalifikaciji ugostitelja nazvao smislenim, ali "u nekim mirnijim vremenima". Ocijenio je njihov prijedlog "naprosto promašenim" i dodao da to "u najmanju ruku pokazuje duboko nerazumijevanje svih poduzetnika." Pojasnio je i kako su mnogi mali ugostitelji uložili znatna sredstva u svoje objekte, koji su sada zbog odluka Nacionalnog stožer civilne zaštite zatvoreni.
"Vidjeli smo koliko nam je ipak značio turizam i turistička sezona u doba najveće koronakrize, bez koje bismo dočekali još težu jesen nego što se najavljivalo. Stoga u HUP-u pozdravljamo promišljanje o dugoročnijim mjerama, u koje ulaze i razni oblici prekvalifikacija i dodatnog osposobljavanja, ali moramo svi biti svjesni situacije u kojoj se nalazimo, a to je stanje jedne duboke krize koja će se sve više produbljivati ne omogućimo li poslodavcima održavanje poslovne aktivnosti", tvrdi Zorić.
Vuk Vuković iz Udruge Glas poduzetnika, koja okuplja male poduzetnike i obrtnike, dijagnozu MMF-a ocijenio je razočaravajućom i birokratskom te ocijenio da njihove preporuke vode u "identičnom smjeru onoga što radi Vlada". Složio se sa Zorićem da ne razumiju kontekst i naglasio da "zelene investicije i građevinski radovi kada ih alocira država, obično završe u tvrtkama uvezenima s državom, što uvijek potiče korupciju".