U Zadru se mješavina bilja spice prodaje pod nazivom Pot Incense, a u Osijeku se također pojavilo isto bilje koje se prodaje kao osvježivač prostorija, te se može naručiti putem interneta ili telefonom za nekih 25 eura. Nudi se i kao mješavina čajeva raznih aroma, ali i kao miris za lampe, piše Glas Slavonije.
Postoji više vrsta spicea, a najraširenija i najpopularnija varijanta je Spice Gold, koji se, uz ostale trave, pravi od bijelog sljeza, crvene djeteline, vanilije i meda.
''Spice se pravi od različitih biljnih mješavina i u njemu je utvrđena prisutnost sintetskog kanabinoida. Djeluje kao THC (Tetrahidrokanabinol, psihotropna tvar) u marihuani. Smjesa za 'osvježenje prostora' najsličnija je po izgledu hašišu. Na tržištu se pojavljuje pod raznim nazivima – Spice Silver, Spice Gold, Spice Diamond i slično'', rekao je za Glas SlavonijeToni Škrinjar, načelnik Odsjeka kriminaliteta droga u PU osječko-baranjskoj.
Dodaje kako mješavina nakon konzumacije djeluje mnogo duže od marihuane, te na konzumenta djeluje omamljujuće, dolazi do gubitka ravnoteže, porasta krvnog tlaka i otkucaja srca. Uz to, utječe na koncentraciju, a dolazi i do smanjene razine spolnih hormona testosterona kod muškaraca, te njihovog povećanja kod žena.
Uz to, može povećati i rizik pojave duševne bolesti, kao što je shizofrenija, a javljaju se i kronična tjeskoba, poremećaj osobnosti i depresija. Svi spomenuti simptomi javljaju se pri konzumaciji marihuane, a kod mješavine spice ti simptomi su mnogo izraženiji.
Prema nekim podacima nekoliko minuta nakon pušenja jointa s 0,3 grama spicea pojavljuje se crvenilo bjeloočnica, tahikardija, suhoća usta, te promjena percepcije i raspoloženja. U Njemačkoj i Švedskoj 40-ak osoba završilo je u bolnici nakon upotrebe spicea, piše Glas Slavonije.
Prethodni članak:
arti-201007180011006