Mirela Holy, bivša SDP-ova zastupnica i komunikacijska stručnjakinja komentirala je potez Peđe Grbina o isključenju pojedinih članova iz stranke.
"I ovaj primjer pokazuje da SDP nije naučio ništa iz prošlosti, inače bi vidjeli da se stranka oporavlja da joj ide bolje kad svi guraju u istom smjeru, kad zanemaruju taštine. Primjer su EU izbori 2019. na kojima je SDP ostvario dobar rezultat zato jer su zatomili sukobe.
Kad se SDP bavi zauzimanjem pozicija moći u stranci, onda i rejting ide dole i sad je rejting jako nisko. Žao mi je jer SDP ima kvalitetne ljude, dugu tradiciju, nadala sam se da će s novim vodstvom nešto naučiti. Ne mislim samo na razdoblje Peđe Grbina, bilo je toga i u vrijeme Bernardića i Milanovića", rekla je za N1.
'Odlučili su očistiti teren'
"Ova zagrebačka ekipa – Rajko Ostojić, Gordan Maras – koji se nisu ranije spominjali za isključenje, to je priprema za unutarstranačke izbore. S obzirom na to da su postojale spekulacije da bi se Maras mogao kandidirati za predsjednika organizacije, a vodstvo procjenjuje da nema kontrole nad članovima. Mislim da su se na ovo odlučili da si očiste teren i imaju mogućnost staviti nekog svog."
Smatra da u SDP-u nema programskih sukoba, već se sve svodi na sukobe oko moći: "SDP se kontinuirano kreće u spirali sukoba za vlast i moć u stranci, tu nema programskih sukoba. Nalaze se u opoziciji, imaju priliku kreirati politike, a bave se samim sobom i osobnim sukobima. Ne vidim tu mogućnost oporavka."
'Škoro je bio prisiljen na ostavku'
Holy kaže da nije pretjerano optimistična oko budućnosti SDP-a:
"Situacija se u politici promijenila. 2011. politika zaštite okoliša i zelene teme nisu bile dio mainstreama. Zbog klimatskih promjena situacija se promijenila. Možemo ima podršku građana i mislim da će je imati. SDP ima ozbiljnog protukandidata na ljevici u situaciji u kojoj nisu shvatili što se događa, koje su greške i nisam optimistična oko budućnosti SDP-a. Ako će Možemo pametno upravljati Zagrebom, Plenković bi se mogao naći u ozbiljnim problemima u smislu borbe za vlast na državnoj razini."
U situaciju u Domovinskom pokretu, kaže, nije dobro upućena no čiji joj se da je Škoro bio prisiljen na ostavku: "Nisam upućena u njihovu unutarstranačku dinamiku. Kao promatračici mi se čini da je Miroslav Škoro bio prisiljen na ostavku, a zašto ne znamo, možda nećemo nikad saznati. Očito su ljudi koji stoje iza projekta, shvatili da je iz nekog razloga postao uteg."