zaključak konferencije /

Ministri Hrvatske i Crne Gore: 'NATO je pravi put za države zapadnog Balkana, najbolje tek dolazi'

Image
Foto: Bernd Von Jutrczenka/DPA/PIXSELL

Cilj konferencije bila je razmjena mišljenja i iskustava među državama članicama NATO-a s ovih prostora, kao i očekivanja onih koje se pripremaju za ulazak u taj savez

22.11.2017.
13:02
Bernd Von Jutrczenka/DPA/PIXSELL
VOYO logo

Ulazak država zapadnog Balkana u NATO savez garancija je stabilnosti te regije, a napredak u četiri zemlje koje teže članstvu je vidljiv, zaključili su ministri vanjskih poslova Hrvatske i Crne Gore na konferenciji "Širenje NATO-a na zapadni Balkan" koju je Atlantsko vijeće Hrvatske organiziralo u srijedu u Zagrebu. 

Cilj konferencije bila je razmjena mišljenja i iskustava među državama članicama NATO-a s ovih prostora, kao i očekivanja onih koje se pripremaju za ulazak u taj savez.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Širenje NATO saveza iznimno je poticajan transformacijsko-reformski mehanizam koji pridonosi stabilnosti hrvatskog susjedstva, ali i NATO saveza kao zajednice slobodnih i miroljubivih zajednica", istaknula je u uvodu konferencije ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović-Burić

Ministrica je naglasila kako se Hrvatska snažno zauzima za što žurniju aktivaciju akcijskog plana za članstvo Bosne i Hercegovine u NATO savezu, što bi "dalo snažan poticaj upravo onim snagama u toj državi koje ju predano nastoje stabilizirati i pokrenuti, te ju usmjeriti u pravom smjeru". 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdila je kako se u Makedoniji vide odlučni potezi u smjeru euroatlantske integracije, te da se Hrvatska "osim što ohrabruje tamošnje vodstvo na nastavak unutarnjih reformi, zauzima i da se što prije nađe prihvatljivo rješenje glede pitanje imena kao zadnje zapreke za slanje pozivnice u NATO", referirajući se na spor između Skoplja i Atene oko naziva Makedonija.

"Hrvatska daje potporu i daljnjem jačanju odnosa između NATO saveza i Kosova kao zaloga za stabilnost i sigurnost u budućnosti, a u posljednje vrijeme bilježimo i unaprjeđenje suradnje na praktičnoj razini između Sjevernoatlantskog saveza i Srbije", naglasila je Pejčinović-Burić, te zaključila kako "takve suradnje daju poticaj za provedbu širih reformi i približavnja tih država članstvu u Europskoj uniji". 

Da su trendovi na zapadnom Balkanu prema ulasku u euroatlantske integracije sve pozitivniji složio se Srđan Darmanović, ministar vanjskih i europskih poslova Crne Gore, najnovije članice NATO-a koja je u taj savez ušla u lipnju ove godine. 

"Izuzetno je važno da regija ostane fokusirana na Europsku uniju i NATO. Nema alternative, sve drugo vodi u stagnaciju i u košmarnu prošlost", smatra crnogorski ministar koji je ulazak svoje države u taj pakt proglazio njezinim najvećim vanjskopolitičkim uspjehom od proglašenja neovisnosti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članstvo u tom savezu je Crnoj Gori već donijelo "opipljivu korist" time što je dodatno stabiliziralo zapadni Balkan i poboljšalo ekonomsku klimu u državi. 

"To su prvi doprinosi, a najbolje tek dolazi", rekao je Darmanović, zahvalivši tom prigodom Hrvatskoj i ministrici za podršku i pomoć u procesu pristupanja njegove države u NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Podijelili ste s nama vaše znanje i iskustvo i bili ste s nama na svakom koraku. Prema tome vaš je stav najbolji primjer dobrosusjedskih odnosa", naglasio je crnogorski ministar. 

Darmanović je na panelu konferencije na kojemu su predstavnici država članica NATO-a podijelile svoja iskustva podsjetio da je Crna Gora imala trnovit put u Sjevernoatlantski savez. 

"Mi smo ušli u vremenu obnovljenih sukoba na razini istok-zapad, a ovo je područje jedno od mjesta gdje se trenutno vodi bitka za prevlast. Dio te strategije je ometanje ulaska zemalja u regiji u NATO, a Crna Gora je prva država koja je to morala prolaziti", naglasio je ministar.

"Crna Gora je ulaskom u NATO po prvi put u povijesti postala dio zapadnog svijeta", istaknuo je Darmanović, podsjetivši da su povijesni vladari koji su to ranije pokušavali plaćali svojim životima, a da je Crna Gora paradoksalno najbliže zapadu bila u Jugoslaviji. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je postignuće koje u ovom trenutku možda i ne možemo sagledati u potpunosti", zaključio je crnogorski ministar.

Konferencija se održala u organizaciji Atlantskog vijeća Hrvatske, institucije osnovane prije 17 godina koja radi na širenju euroatlantskih integracija na ovom području, a u njezinom sklopu su održana dva panela, onaj o iskustvima postojećih članica, te onaj o očekivanjima zemalja zapadnog Balkana oko proširenja, kao i predstavljanje knjige Sigurnosne integracije zapadnog Balkana Bore Vučinića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo