Tijekom ljetnih mjeseci povećava se broj ljudi koji borave na moru. Istovremeno raste mogućnost da čovjek susretne morsku životinju. Tom prigodom, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije podsjeća na nekoliko važnih pravila na koje treba voditi računa prilikom susreta s dupinima, kitovima i morskim životinjama.
Ministarstvo podsjeća da se kitovi nalaze na vrhu hranidbene mreže ekosustava te utječu na njihovu strukturu i funkcioniranje. U najvećoj mjeri ugrožava ih čovjek. Najveći razlozi njihove ugroženosti uzrokovani su prelovom, slučajnim ulovom tijekom ribarenja, buka, morski otpad, onečišćenje mora, bolesti i namjerno ubijanje.
Ovo su pravila ponašanja prilikom susreta s dupinom ili kitom:
- "Ne usmjeravajte plovilo direktno prema opaženim životinjama!
- Ukoliko se opaženim životinjama želite približiti, učinite to polako, brzinom manjom od 5 čv (9 km/h), slijedeći paralelno smjer njihova kretanja te izbjegavajte nagle promjene smjera ili brzine!
- Ne proizvodite iznenadne zvukove motorom! Osigurajte da je u krugu od 100 m od životinje samo jedno plovilo, a u krugu od 200 m ne više od tri plovila!
- Nemojte ostajati u njihovoj blizini duže od 30 minuta!
- Ukoliko kod životinja primijetite znakove uznemirenosti ili primijetite majke s mladuncima, odmah napustite područje susreta (promjenom smjera, bez ubrzavanja)!
- Područje susreta napustite usmjeravajući plovilo suprotno od pravca kretanja životinja, postupno ubrzavajući tek kad je plovilo udaljeno više od 200 m od životinja!
- Zbog sigurnosti pojedinaca i sigurnosti životinja nemojte plivati ni roniti sa životinjama, nemojte ih hraniti niti ih pokušavati dodirivati! Ne bacajte smeće u more i ne ostavljajte ga na obali i plažama; životinje mogu slučajno progutati plastični otpad što može uzrokovati njihovo ugibanje!", rekli su iz ministarstva
POGLEDAJTE VIDEO: Lučka kapetanija oglasila se o jezivoj snimci u kojoj gliser prelazi preko dupina: 'Ne možemo ništa zaključiti'