MINISTAR MARIĆ O UPOZORENJU VELEDROGERIJA: / 'Građane ne treba plašiti nestašicom lijekova, dosta im je stresova'

Image
Foto: Dalibor Urukalović / PIXSELL

'Uz dužno poštovanje prema zdravstvenom sustavu (...) financijska održivost nije u potpunosti osigurana, tako da ćemo o toj problematici uskoro razgovarati kolega Beroš i ja, te drugi kolege.

16.7.2020.
12:24
Dalibor Urukalović / PIXSELL
VOYO logo

Ministar financija Zdravko Marić rekao je u četvrtak kako je kašnjenje u plaćanjima veledrogerijama stari problem koji treba cjelovito i sustavno riješiti, te da o tome započinje razgovore, a ujedno je poručio da građane ne treba plašiti nestašicom lijekova, jer im je dosta stresova.

Na pitanje hoće li Vlada pomoći bolnicama u plaćanju dugova veledrogerijama i je li izgledna obustava isporuke lijekova, Marić je nakon Vladine sjednice uz najavu da će se o tome razgovarati, istaknuo da dugovi u zdravstvu, dugovi bolnica prema veledrogerijama i općenito problematika financijske održivosti zdravstva, nisu problemi od jučer, već traje dulji niz godina, čak i desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VELEDROGERIJE PRESTAJU S ISPORUKOM LIJEKOVA BOLNICAMA! /

'Dovedeni smo pred zid, skladišta su nam prazna'

Image
VELEDROGERIJE PRESTAJU S ISPORUKOM LIJEKOVA BOLNICAMA! /

'Dovedeni smo pred zid, skladišta su nam prazna'

U dva navrata 'upumpavan' novac u zdravstvo

"Uz dužno poštovanje prema zdravstvenom sustavu koji se i u ovoj epidemiji pokazao kao sjajan, financijska održivost nije u potpunosti osigurana, tako da ćemo o toj problematici uskoro razgovarati kolega (ministar zdravstva Vili) Beroš i ja, te drugi kolege. Nema potrebe za najave o obustavama, građanima je dosta stresova proteklih mjeseci", istaknuo je Marić, dodavši da Vlada čini sve što je u skladu s njezinim mogućnostima.

Podsjetio je da je Vlada u dva navrata provela "minisanacije", u sklopu kojih je bez povećanja javnog duga "upumpavan" novac u zdravstveni sustav. To je, tvrdi, utjecalo na smanjivanje ukupnih obveza u zdravstvu, podmirivanje određenih dospjelih obveza i skraćivanje rokova plaćanja, jer su pojedine bolnice bile u rokovima plaćanja od preko 900 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, ocijenio je da to nije dovelo do trajnog rješenja, a dugovi su ponovno počeli rasti. Potrebno je, kako je rekao, cjelovitije rješenje koje će značiti i financijsku održivost zdravstvenog sustava.

Veledrogerije upozorile na moguću obustavu lijekova

Na pitanje kada će bolnice početi plaćati račune redovno, Marić je kazao da će se to dogoditi kada se uspostavi održivi model. Velike veledrogerijske tvrtke, njihovo komorsko udruženje i Hrvatska udruga poslodavaca u srijedu su upozorile da bi, zbog dugovanja bolnica većim od 4,2 milijarde kuna, moglo doći do obustave lijekova i potrošnog materijala bolnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to je najprije upozorio predsjednik uprave Medike Jasminko Herceg, iznoseći podatke da dug bolnica prema 33 veledrogerije u Hrvatskoj iznosi 4,2 milijarde kuna, od čega za četiri najveće dug iznosi četiri milijarde kuna. Samo Medika potražuje 1,4 milijardu kuna od čega je dospjelo 1,1 milijardu kuna, kazao je Herceg za Hinu. Istaknuo je kako je takvo stanje neodrživo, da je nestašica nekih lijekova već prisutna te da prijeti i obustava isporuka bolnicama jer se s tim ne može nositi nijedna kompanija, dok Vlada uporno ignorira problem.

Rješenje Herceg vidi u injekciji Vlade od milijardu do dvije milijarde kuna čime bi se, tvrdi, problem riješio za jedan kvartal odnosno do kraja godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u mjesec dana dug veći za 200 milijuna kuna

Iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) su također upozorili na dug bolnica prema 40 veledrogerija - članica Udruženja pri HGK-u, u iznosu od 4,1 milijarde kuna, poručujući da hitno treba uplatiti minimalno milijardu kuna kako ne bi došlo do nestašice lijekova. Samo u odnosu na prošli mjesec dug je povećan za više od 200 milijuna kuna, naveli su iz HGK.

Predsjednik Udruženja trgovine na veliko farmaceutskim proizvodima i ortopedskim pomagalima HGK Tomislav Kulić također je upozorio da zbog nagomilanih dugova zdravstva, veledrogerije već sada otežano podmiruju svoje obaveze prema dobavljačima te da se ubrzo mogu očekivati problemi i prekidi u opskrbi lijekovima i medicinskim proizvodima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HUP-ova Koordinacija veledrogerija u srijedu je upozorila da dugovanja hrvatskih bolnica veledrogerijama premašuju 4,2 milijarde kuna, što prijeti kolapsom sustava. Poslodavci kažu da veledrogerije okupljene u HUP-ovoj Koordinaciji veledrogerija već dvije godine apeliraju prema Vladi te ministarstvima financija i zdravstva "da se pronađe sustavno rješenje problema dugovanja hrvatskih bolnica koja sada već premašuje iznos od 4,2 milijarde kuna te u posljednjih godinu dana jasno ukazuje na opasnost od kolapsa".

Image

12.07.2019., Zagreb -U prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca na Radnickoj cesti odrzana je tiskovna HUP-Koordinacija veledrogerija oko dugova bolnica. Tomislav Kulic. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

'Država hitno mora uplatiti milijardu kuna veledrogerijama'

Kulić je za televiziju N1 kazao da su veledrogerije iscrpile svoje kreditne mogućnosti te da je dug veledrogerijama 4,1 milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je najviši dug prema veledrogerijama ikada, koji je veći za 200 milijuna kuna u odnosu na period od mjesec dana ranije. Bolnice plaćaju sve manje, a desetak bolnica nije od ožujka platilo ništa. Do obustave koju najavljujemo dolazi jer mi više ne možemo podnijeti teret financiranja sustava. Mi ne možemo podmiriti naše obveze prema dobavljačima. Potrebna je uplata od najmanje jedne milijarde kuna kako bi se osigurala koliko-toliko normalna opskrba za naredna dva-tri mjeseca", rekao je Kulić.

Napomenuo je kako je veća potrošnja unutar bolničkog sustava zbog epidemije koronavirusa prouzročila dodatne troškove za bolnički sustav, a sada su izostala sanacijska sredstva koja je država zadnjih godina uplaćivala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Veledrogerije su učinile sve da bi u Hrvatskoj osigurale lijekove, i samo zahvaljujući spremnosti veledrogerija da se zaduže smo spasili zdravstveni sustav i osigurali lijekove. (...) Veledrogerije se zadužuju kod komercijalnih banaka, a sada je taj dug oko milijarde kuna. Kamate su velike, a veledrogerije financiraju sustav već godinama. Veledrogerije su ugrozile svoju likvidnost, iscrpile su svoje kreditne mogućnosti", rekao je Kulić.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo