"Fizički i verbalni napadi na novinare koji obavljaju svoj posao nisu prihvatljivi i osuđujemo ih. Pravo na prosvjed ni u kom slučaju ne može postati pravo na nasilje", objavio je Ured predsjednika RH na Twitteru povodom današnjih napada na novinare tijekom protesta protiv COVID mjera.
Neusporedivo konkretnije od ureda Zorana Milanovića na istoj mreži je reagirala bivša premijerka Jadranka Kosor:
"U znak prosvjeda i solidarnosti zbog napada na novinara RTL-a, mediji bi trebali odustati od davanja prostora političarima koji s nasilnicima prosvjeduju. Prosvjed za zaštitu dostojanstva i života novinara. Ljudi."
Ona se, isto kao ranije i glasnogovornik aktualne vlade, referirala na to što su među okupljenih nekoliko tisuća na Trgu bana Jelačića, bili i Zlatko Hasanbegović iz Hrvatskih suverenista, te Miro Bulj iz Mosta, stranke iz koje su se protestu odazvali još i Nikola Grmoja, Marin Miletić i Nino Raspudić.
Prosvjed nije bio prijavljen na policiji. Na središnjem trgu u jednom trenutku nekoliko osoba zadalo je udarce RTL-ovom novinaru Goranu Latkoviću. On je u javljanju s terena rekao da su okupljeni novinare uopće vrijeđali i prijetili im. HND i SNH izvijestili su da su novinarki Al Jazeere Nikolini Zavišić oteli mikrofon usred javljanja.
Tijekom večeri oglasio se i Gordan Lauc, čovjek kojega su okupljeni na Trgu u Zagrebu zazivali.
Ustvrdio je da on nije pozvao ljude na današnji prosvjed na Trgu bana Jelačića, da se ne osjeća osobno odgovornim za napade na novinare. Smatra, pak, da je jako važno da se čuje "tiha većina".
On je, tako je rekao, pozivao ljude da na "miran i zakonit način" izraze svoje nezadovoljstvo, te je potpuno uvjeren da je to "99,9 posto prosvjednika" i činilo.