MILANOVIĆ OŠTRO ODGOVORIO EUROPSKOJ KOMISIJI: /

Nemate se što miješati

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1.10.2015.
16:53
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik hrvatske vlade odgovorio je Europskoj komisiji koja je poslala pismo vladama Hrvatske i Slovenije u kojem ističe da je zainteresirana da Zagreb i Ljubljana nađu rješenje za svoj granični spor te naglasila kako smatra da je arbitraža dobar put za to. Komisija je izrazila želju da zemlje članice riješe granični spor jer bi to "olakšalo provedbu europskog zakonodavstva u svim zemljama članicama".

"Uvjereni smo da Komisija nema pravnog temelja kada inzistira na arbitražnom postupku u rješavanju graničnog spora između Hrvatske i Slovenije i stoga ne bi smjela biti aktivno uključena u ovaj ili slične granične sporove između zemalja članica. S tim u svezi, ne vjerujem da bilo koji od tih sporova utječu na primjenu zakona Europske unije", stoji u pismu premijera Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijeli je postupak kompromitiran

Milanović u svom odgovoru ističe da je Komisija jako dobro obaviještena o stajalištu Hrvatske, kako putem pisane komunikacije tako i u opširnom obrazloženju prve potpredsjednice vlade Vesne Pusić potpredsjedniku EK-a Frans Timmermansu od 1. rujna da je arbitražni postupak kompromitiran te je stoga hrvatska vlada, nakon jednoglasne odluke Hrvatskog sabora, pokrenula postupak izlaska iz Arbitražnog sporazuma.

"Cijeli postupak, uključujući cjelokupni dokazni materijal i vijećanja arbitara, kompromitiran je namjernim, protuzakonitim, nemoralnim i neetičnim postupcima jedne od strana u postupku, koja je djelovala u tajnom dogovoru sa svojim predstavnikom i arbitrom. Ta je strana svoje postupke prešutno priznala jer su njezini akteri podnijeli ostavke, a nikada nije bilo nikakvog demantija. Moguće je da su tim postupcima počinjena i kaznena djela", stoji u pismu premijera Milanovića predsjedniku EK-a Jeanu-Claudeu Junckeru i potpredsjedniku Timmermansu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedično, Hrvatska se povukla iz arbitražnog postupka, neće komentirati moguće namjere Suda, neće sudjelovati u njegovom radu i neće se smatrati primoranom primiti ili reagirati na bilo koju odluku koju bi Sud mogao donijeti, ističe Milanović u pismu Komisiji.

Image
SUD NASTAVLJA RAD: /

Arbitraža može ići dalje i bez Hrvatske

Image
SUD NASTAVLJA RAD: /

Arbitraža može ići dalje i bez Hrvatske

Jedina odluka koju sud može donijeti jest da se raspusti

"I dalje smo uvjereni da jedina odluka koju taj ad-hoc sud može donijeti glede posljedica postupaka jedne od strana, djelujući pritom u skladu s najvišim pravnim, moralnim i etičkim standardima kojih se međunarodno pravosuđe mora pridržavati, jest da se raspusti", zaključuje šef hrvatske vlade.

Također je podsjetio da je Hrvatska odmah nakon povlačenja iz Arbitražnog sporazuma predložila Sloveniji da odmah krenu u potragu za drugim načinom rješavanja teritorijalnog spora, ponudom koja je nažalost odbačena, ali koja i dalje vrijedi.

Milanović je izrazio uvjerenje da je to "jedini put za izlazak iz slijepe ulice u kojoj smo se našli" a da Hrvatska to nije željela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sabor je krajem srpnja jednoglasno izglasao izlazak iz Arbitražnog sporazuma o rješenju graničnog pitanja sa Slovenijom, nakon što je izbio skandal kada je otkriveno kako su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Jernej Sekolec dao je ostavku pošto se otkrilo da se dogovarao sa slovenskom zastupnicom pred sudom Simonom Drenik, a hrvatski član arbitražnog suda Budislav Vukas odstupio je nakon što se Hrvatska povukla iz takve kompromitirane arbitraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko dana predsjednik suda Gilbert Guillaume imenovao je Norvežanina Rolfa Einara Fifea slovenskim predstavnikom u arbitraži, a Švicarca Nicolasa Michela hrvatskim članom.

Sud je odlučio imenovati suce nakon što Hrvatska i Slovenija nisu u zadanom roku predložile zamjene za hrvatskog i slovenskog arbitra Budislava Vukasa i Ronnya Abrahama, kojeg je slovenska strana prvotno imenovala nakon Sekolca, ali je i on potom ubrzo odstupio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo