AFERA PIRANGATE /

Milanović i Karamarko konačno za istim stolom: Hrvatska izlazi iz arbitraže!

U Vladi je na sastanaku premijera Zorana Milanovića s predsjednicima klubova parlamentarnih stranaka odlučeno kako Hrvatska napušta Sporazum o arbitraži oko granice između hrvatske i slovenske vlade

27.7.2015.
11:53
VOYO logo

ZAGREB - U Banskim dvorima na sastanku premijera Zorana Milanovića s predsjednicima saborskih klubova zastupnika o tome treba li Hrvatska ostati u postupku arbitraže oko granice sa Slovenijom, odlučeno je kako napuštamo Sporazum o arbitraži.

Image
odluka već donesena? /

Skandal oko arbitraže: snimka razgovora člana Arbitražnog suda i slovenske zastupnice

Image
odluka već donesena? /

Skandal oko arbitraže: snimka razgovora člana Arbitražnog suda i slovenske zastupnice

"Svi mislimo isto. Hrvatska ne može ostati u ovoj arbitraži. Po našem stajalištu je došlo do grubog kršenja ugovora o arbitraži, ne možemo nego ovako. Moramo van, procedura je kontaminirana. Slijedi trenutna suspenzija arbitraže u Saboru, suspenzija arbitra s Arbitražnog suda kojeg je imenovala Hrvatska", rekao je premijer Zoran Milanović

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je pritom da će se Hrvatska držati međunarodnog prava, što će biti zahtjev Vlade prema Hrvatskom saboru da je obveže da postupa na taj način.

"Ne znam je li ova priča o špijuniranju stav slovenske vlade, čini mi se da su disonantni. Presedana nema, nikad se ovako nešto u povijesti arbitražnog sudovanja između država nije dogodilo. Sigurno neće biti nekih velikih problema i napetosti između Slovenije i Hrvatske, vjerujte mi", naglasio je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)

Jedinstvo uoči sastanka

Zastupnici su uoči sastanka bili jedinstveni – Hrvatska mora izaći iz arbitražnog sporazuma.

"Izlazak iz sporazuma o arbitraži što prije. Vlada će morati naći kako", rekao je Karamarko novinarima uoči sastanka ističući nužnost konsenzusa 'jer je ugrožen državni nacionalni interes pokušajem da se na prevaru oduzme dio hrvatskog teritorija'.

Vesna Škare Ožbolt (DC, Novi val, Reformisti) ističe nužnost razmatranja hrvatskih budućih poteza pred međunarodnim arbitražnim sudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za nas izlaz i raskid nisu dvojbeni, za nas je pitanje – što nakon toga, odnosno koje će biti hrvatske inicijative prema kojima ćemo postupati. Predlažemo i uvođenje gospodarskog sporazuma nakon ovoga (izlaska iz arbitražnohg sporazuma)", rekla je čelnica DC-a.

Valter Boljunčić (IDS) također je za izlazak iz arbitraže, kao i Jadranka Kosor koja kaže kako Sabor zbog ponašanja slovenske strane treba suspendirati sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Salapić (HDSSB) također inzistira na izlasku Hrvatske iz arbitraže te pohvaljuje današnji sastanak, prvi ovog tipa za vlade Zorana Milanovića.

Branko Vukšić (Klub ljevičara) kaže kako će Hrvatska izlaskom iz arbitraže "izaći iz jednog sporazuma u koji nije trebala ni ući".

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)

Nansi Tireli (Laburisti) očekuje konsenzus i mudru, pragmatičnu odluku, a Milorad Batinić (HNS) ostao je rezerviran kazavši kako će njegova stranka danas 'čuti stajalište Vlade i nakon toga odlučiti'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović i Karamarko za istim stolom

Sastanak se održava uoči izvanredne sjednice Sabora na kojoj će se, na Vladin prijedlog, raspraviti i razmotriti novonastale okolnosti vezane uz provedbu Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske Vlade nakon što je u javnosti otkriveno da su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Milanović će predsjednike klubova upoznati sa zaključkom koji će Vlada predložiti Saboru, a na sastanak u Banske dvore stigli su predstavnici svih klubova zastupnika, osim Kluba nezavisnih koji vodi Ivan Grubišić. Uz Milanovića, sastanku nazoči i prva potrpredsjednica Vlade Vesna Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je prvi sastanak o važnim državnim pitanjima na kojem zajedno sudjeluju Milanović i Karamarko, premijer i čelni čovjek vodeće stranke vladajuće koalicije (SDP) te predsjednik najjače oporbene stranke (HDZ).

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

(Foto: Robert Anić)

Nitko nije negirao autentičnost snimke

Hrvatska je nakon objave transkripta i audio-zapisa razgovora Sokoleca i Drenik obavijestila Arbitražni sud i Europsku komisiju o događajima "koji su ozbiljno doveli u sumnju vjerodostojnost i zakonitost arbitraže", a smatra da bi se Arbitražni sud trebao sam raspustiti jer je zbog skandala slovenske strane toliko kompromitiran da se njegova odluka ne može prihvatiti kao zakonita. Odgovor suda Hrvatska očekuje do srijede, odnosno prije izvanredne sjednice Sabora.

Arbitražni sud trebao je, kako je najavljeno prije izbijanja skandala, u prosincu objaviti svoj pravorijek o razgraničenju u Savudrijskoj vali koju Slovenija zove Piranski zaljev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija je, naime, zbog tog neriješenog graničnog pitanja ostalog nakon raspada Jugoslavije, blokirala ulazak Hrvatske u Europsku uniju pa je 2009. godine, nakon sporazuma bivših premijera Slovenije i Hrvatske, Boruta Pahora i Jadranke Kosor, postignut sporazum da će granicu odrediti Arbitražni sud.

Hrvatska smatra da granicu treba odrediti od ušća rijeke Dragonje, gdje završava kopnena granica, i da se od te točke zaljev razgraniči primjenom crte ekvidistance. Slovenija, pak, ističe da cijeli zaljev pripada njoj, da su to njezine unutarnje vode i da je za vrijeme bivše Jugoslavije ona nadzirala cijeli zaljev te se stoga treba primijeniti načelo da svaka strana treba zadržati ono što je ranije imala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema transkriptu i audio zapisu razgovora Sokoleca i Drenik, objavljenom u hrvatskim dnevnim novinama, arbitražni bi sud dodijelio veći dio zaljeva Sloveniji.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo