Autor bloga Harvey Morris naziva referendum i opredjeljenje Hrvata za EU pričom koju lideri Unije ni po koju cijenu neće propustiti spomenuti u kontekstu budućnosti saveza, "koja inače izgleda vrlo tmurno".
Rezultati referenduma nisu bili baš povod za oduševljenje, navodi on, jer iako se dvije trećine glasača izjasnilo "za", samo je 44 posto birača došlo na birališta.
"Bilo je puno kolebanja prije referenduma, a mnogi su Hrvati govorili o tome da je pridruživanje EU isto što i ukrcavanje na brod koji tone. Moje kolege Suzanne Daley i Stephen Castle zabilježili su prije referenduma: 'Ono što se nekoć činilo kao klub bogataša - kojemu se Hrvatska revno htjela priključiti - više ne izgleda kao jasna karta za prosperitet", navodi Morris.
Podsjeća i da je netom prije referenduma kreditni rejting smanjen za devet država članica EU, što se činilo da će dovesti do rastakanja financija. No, to se izbjeglo.
"Gospođa Merkel i njeni europski kolege će (u Davosu) vrlo vjerojatno govoriti kako tržišta imaju drugačije mišljenje od Standard&Poor's-a", navodi on, dodajući da investitori i dalje imaju vjere u tržište eurozone.
Privlačnost EU
"Ali pozitivan dojam ostaje ranjiv na svaki manji pomak", nastavlja, objašnjavajući kako su, primjerice, pregovori Grčke s kreditorima ponovno "zapeli".
"Međutim, u Davosu će europski lideri garantirano prikazivati tu čašu kao polupunu. U tom duhu, oni su već toplo izrazili dobrodošlicu Hrvatima vezano za ulazak u Uniju 1. srpnja 2013. godine, nakon što članstvo ratificira hrvatski parlament i parlamenti njenih budućih EU partnera. Glasnogovornik njemačke vlade citirao je Merkel koja je rekla: 'Pozitivan ishod referenduma o ulasku države u EU ističe privlačnost koju ima Unija", navodi on.