Nakon obilnih kiša i nevremena, znatno su porasli vodostaji Mure, Drave i Save. U Međimurju je danas vrhunac vodenog vala. Najviši je vodostaj rijeke Drave, no iako je najgore prošlo, nema opuštanja.
Sljedeća se dva dana očekuju nove kiše i u Sloveniji i Austriji. Drava se na nekoliko mjesta izlila iz korita, no nema potrebe za intervencijama. Međimurci su najoprezniji u mjestu Pušćine gdje su unaprijed postavljene box barijere kako se Međimurcima ne bi ponovila katastrofa iz kolovoza.
"Međimurje kao kraj između dviju rijeka Drave i Mure naravno podrazumijeva da se prate prognoze i situacija koja je u Austriji i Sloveniji. To onda ide i kroz naše područje. On je u ovom trenutku na nekih 1700 kubnih metara, ali Drava je na tom prostoru regulirana rijeka s obzirom na dvije hidrocentrale pa su se one zbog opasnosti ispraznile gotovo za jedan metar", kazao je međimurski župan Matija Posavec za RTL.
Sa subote na nedjelju očekuje se i još jedan val obilnijih kišnih oborina, posebice na slivu Save i Kupe, što će nakon današnjeg kratkotrajnog opadanja produžiti dugotrajnost visokih vodostaja tih rijeka, ali bez prijetnje za sustav obrane od poplava, izvijestile su Hrvatske vode.
Prema trenutno raspoloživim hidrološkim modelima i prognozama ipak se ne očekuju toliko ekstremne oborine te se dotoci rijeke Save iz Slovenije tijekom nedjelje očekuju na razini od 2200 do 2300 metara kubnih u sekundi, a dotok rijeke Kupe u Karlovcu na razini 800
To znači visoke vodostaje i Save i Kupe, ali još uvijek ne ekstremne niti previsoke za postojeći sustav obrane od poplava, kažu u Hrvatskim vodama.
Po važećim podacima vrh vodnog vala rijeke Save u Zagrebu dosegnuo je maksimalnu razinu od +384 cm (protok oko 2.200 m3/s) noćas u dva sata i od tada je u laganom opadanju. Na snazi su redovne mjere obrane od poplava za dionice vodomjera Zagreb, Rugvica, Prevlaka i Dubrovčak.
Jučer od 15 sati otvorena je ustava Prevlaka putem koji se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje čime se snižavaju vodostaji Save nizvodno od Zagreba.
Maksimalni protok Drave na izlazu iz Austrije jučer je iznosio 1800 m3/s, dok je trenutno 1350 m3/s, s trendom opadanja.
Protoci Drave na hidrocentralama u Sloveniji su trenutno između 1100 m³/s i 1600 m³/s, s trendom opadanja, dok je na ulazu u Hrvatsku protok u stagnaciji i iznosi oko 1500 m³/s .
Jučer poslijepodne zabilježen je ubrzani porast vodostaja rijeke Mure pa je danas u 6,15 sati uspostavljeno pripremno stanje obrane od poplava a nadalje se očekuje stagnacija i opadanje vodostaja u Murskom Središću. Na vodomjernoj stanici Goričan neće se ostvariti uvjeti za proglašenje pripremnog stanja obrane od poplava.
Na rijeci Dravi nizvodno od ušća Mure je vodostaj u porastu, danas se očekuje proglašenje pripremnog stanja obrane od poplava prema vodostaju Drave u Botovu.
Zbog prestanka oborina na gornjem dijelu sliva Drave i Mure danas će doći do smirivanja vodostaja Drave i Mure. U noći sa subote na nedjelju je na gornjem dijelu sliva Drave i Mure prognozirana nova oborina koja će uzrokovati ponovni porast protoka. Ovisno o količini novih oborina moguć je novi lagani porast vodostaja rijeke Drave i Mure u narednim danima.
Vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu ostvarili su vodostaje blizu +500 cm, što je 2 metra niže od razine za uspostavu redovnih mjera obrane od poplava na karlovačkom području. Sutra se očekuje dodatni porast vodostaja Kupe na karlovačkom području, ali prema trenutnoj prognozi vodostaji bi trebali ostati ispod razine za uvođenje redovnih mjera obrane od poplava.