Povjerenstvo za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida u medicinske svrhe održalo je 12. siječnja prvi sastanak pod predsjedanjem dr. med. Ognjena Brborovića, na kojem su razmatrane preporuke za moguće izmjene zakonodavstva vezane uz indijsku konoplju i pregled lijekova baziranih na indijskoj konoplji, a koji su u upotrebi u Europskoj uniji.
Povjerenstvo je, imajući u vidu novije znanstvene i medicinske spoznaje, te činjenicu da bolesnici u Republici Hrvatskoj kupuju indijsku konoplju na crnom tržištu, zaključilo kako je nužno regulirati uzgoj, preradu, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe. Stoga je potrebno promijeniti postojeće zakonodavstvo te uvesti efikasne mehanizme kontrole kako bi se omogućila uporaba indijske konoplje u medicinske svrhe i spriječila zlouporaba.
Gotovi do ljeta
Saša Bajlo, predstavnik udruge Medicinska konoplja u Povjerenstvu, rekao je kako predviđa da će ono završiti sa svojim dijelom posla do lipnja ove godine.
"Osnivanje Povjerenstva i uključivanje civilnog društva u njegov rad je pokazatelj da postoji stvarna volja zakonodavca da ukloni pravne prepreke za korištenje indijske konoplje u medicinske svrhe. Prvo što se treba poduzeti jest maknuti marihuanu s liste najopasnijih droga. Konvencija UN-a iz 1961., koju smo i mi kao bivša država potpisali, indijsku konoplju spominje u istom kontekstu kao i bijeli mak. Uputit ćemo Ministarstvu zdravlja odluku da se indijska konoplja registrira kao lijek, a kao udruga ćemo predložiti i model kako to izvesti", kaže Bajlo.
Aktualni Zakon o suzbijanju zlouporabe droga dopušta upotrebu droge u medicinske svrhe, ali to se zasad odnosi samo na opijumski mak.