Radna skupina koja je proteklih mjeseci radila na doradi teksta novog Kaznenog zakona, koji bi na snagu trebao stupiti 1. siječnja sljedeće godine, 'preselila' je posjedovanje malih količina bilo koje droge za vlastite potrebe sferu prekršajne odgovornosti.
Takvo 'preseljenje' u skladu je s najavama ministra pravosuđa Orsata Miljenića odmah po stupanju na dužnost, da posjedovanje manjih količina droge za vlastitu uporabu više neće biti kazneno djelo. No, što su to male količine droge i koje su količine za osobnu upotrebu, a koje za preprodaju, zakonodavac neće propisati, nego će to biti stvar sudačke odluke.
Ipak, proizvodnja i najmanjih količina droge bez namjere preprodaje ostat će kazneno djelo, s propisanom kaznom do tri godine zatvora, doznaje Jutarnji list.
Nemojte saditi travu na balkonu, ići ćete u zatvor
Dakle, osoba koja uzgoji nekoliko sadnica marihuane s prvotnom namjerom da dobivenu drogu sama potroši, činit će kazneno djelo i moći će završiti u zatvoru. Ipak, kazne za proizvodnju za vlastite potrebe bit će bitno manje od onih predviđenih za osobe koje budu proizvodile drogu s namjerom prodaje. Za njih su propisane kazne i do 12 godina zatvora.
"Nikada nije bilo upitno hoće li proizvodnja ili uzgoj marihuane ili bilo koje druge droge biti dekriminalizirana, jer je stupanj društvene opasnosti od proizvodnje bitno veći od one pukog posjedovanja bez namjere prodaje", objasnio je sudac Vrhovnog suda Dražen Tripalo, član radne skupine.
Neslaganja u radnoj skupini
No, navodno radna skupina nije bila posve jedinstvena oko pitanja proizvodnje za vlastitu uporabu, te je dio stručnjaka smatrao da nema potrebe da se kriminalizira uzgoj nekoliko sadnica marihuane.
"Zadovoljan sam iako postoje neke sitnice oko kojih sam smatrao da postoji i bolje rješenje. Ja sam smatrao da bi bilo bolje da uzgoj određenog broja sadnica marihuane bude prekršaj. No, ovo je tek prijedlog radne skupine, koji treba proći javnu raspravu i saborska čitanja", otkrio je mr. Dubravko Klarić, ovlašten za obavljanje poslova ravnatelja Vladina Ureda za suzbijanje zloporabe droga. On je dekriminalizaciju posjedovanja predlagao još prije nekoliko godina, i to po uzoru na Europu: da se točno zna koliko je 'manja količina', da je to, primjerice, pet grama marihuane, jedan gram heroina ili pet tableta ecstasyja.
"Najvažnije je dobro educirati suce kako bi imali ujednačenu praksu i kako ne bi došlo do ogromnih razlika od suca do suca", kazao je Klarić, objasnivši da se ovakvim rješenjem najveći značaj daje namjeri posjedovatelja.