Trima majkama će se suditi na Prekršajnom sudu jer su odbile cijepiti svoju djecu, a među njima je i jedna čije je dijete zbog reakcije na ranije cijepljenje bilo hospitalizirano u Klaićevoj bolnici. Sve tri su procesuirane jer su odbile cijepljenje djece protiv MoPaRu i DiTe plus IPV bolesti (morbili, rubeola, parotitis, difterija, tetanus...).
Prijavilo ih je Ministarstvo zdravstva zbog neprovođenja imunizacije po Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, objasnio je Večernjem listu odvjetnik Josip Mađarić.
Majke su stavile svoj potpis na formular kojim su potvrdile da ne žele da se njihova djeca cijepe. Zanimljivo je da Ministarstvo nije prijavilo očeve djece, niti je provjerilo jesu li oni protiv cijepljenja.
Majkama u prekršajnom postupku prijeti novčana kazna, no apsurdno je da čak i ako ih Prekršajni sud osudi, ne postoji zakonska norma koja roditelja može prisiliti da cijepi dijete. To znači da će, ako bude osuđene, samo morati platiti kaznu.
Odvjetnik Mađarić kaže da apsurd proizlazi iz članka 77 Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, jer on propisuje novčano kažnjavanje roditelja s 2.000 kuna, ali ne može prisiliti roditelja da cijepi dijete.
Odvjetnik tvrdi da je jedini razlog zbog kojeg su žene odbile cijepiti djecu protiv MoPaRu i DiTe+IPV bolesti, ozbiljnije reakcije djece prilikom ranijeg cijepljenja – produženi vriskavi plač, temperatura, bolnost i otok na mjestu uboda, te jak svrbež na tome mjestu. Jedno je dijete zbog snažne reakcije na koži nekoliko dana bilo hospitalizirano u Dječjoj bolnici u Klaićevoj.
Majku sedmogodišnjaka Sanitarnoj inspekciji prijavila je liječnica školske medicine. Djed djeteta je, inače, bio ugledni pedijatar još u Jugoslaviji.
"Najvažnija mi dobrobit djeteta i imam pravo odlučivati o nečemu što zdravlje moga djeteta dovodi u opasnost. Liječnica školske medicine nije me silila na cijepljenje, rekla mi je, štoviše, da mi dijete nitko neće loviti u školi i tjerati ga da primi cjepivo, ali me je prijavila sanitarnoj inspekciji", ispričala je VečernjemZ.M. K.
Odvjetnik Mađarić kaže da je u svijetu praksa po pitanju cijepljenja različita. Mnoge države ne poznaju obvezno cijepljenje djece, procjepljivanje se obavlja ako to traže roditelji ili po savjetu liječnika. U mnogim državama koje formalno imaju obvezu cijepljenja djece, roditelji koji to ne žele potpisuju izjavu o necijepljenju, uglavnom se pozivajući na nuspojave-reakcije djece na cjepivo.