Otok Smokvica, pravim imenom Vela Smokvica, prije Drugog svjetskog rata bio je mondeno okupljalište europskog jet-seta. Nakon rata, a sve do 1991. služio je kao mornaričko uporište i topnička baterija JNA, a nakon toga je bio važan dio bitke za Šibenik. Tada ga je zauzela Hrvatska vojska, koja se još 1994. iselila te je već sljedeće godine vlasnik tvrtke Grafoplast, Ante Lušić od Općine Rogoznica dobio 30-godišnje pravo na upravljanje otokom. No, MORH je 1999. zatražio raskid ugovora o zakupu, a sve je riješio Ivica Todorić kupivši Grafoplast, a time i otok, pretvorivši ga u svoj ljetnikovac.
Vojska, Todorić, Mađari
No, koristio ga je praktički besplatno, jer nije plaćao koncesiju, koja bi, dok je imao otok u svojim rukama, iznosila oko 200 milijuna kuna. Ovrha je provedena u vrijeme propasti Agrokora, 2017. godine, pa je otok vraćen državi. Nadležni su tad izvijestili da su na otoku zatekli sve objekte popisane u elaboratu ukupne površine 168.865 metara kvadratnih. Na čitavom se otoku nalazi 20 objekata u kojima je ostao samo sitan inventar.
U takvom je stanju 2018. država predala otok u 30-godišnji zakup tvrtci Zelena nekretnina, koju je osnovao mađarski investicijski fond, iza kojeg stoji OTP banka, čiji je suvlasnik dobar Todorićev prijatelj Sandor Csany. On je povezan i s MOL-om, a navodno se voli služiti i off-shore kompanijama za svoje poslovanje. Iako je tadašnji ministar državne imovine, Goran Marić, rekao kako Zelena nekretnina na otoku neće ništa graditi te će ga koristiti za privatne svrhe i ugostiteljstvo, 24sata doznaje kako su raskopali cijeli otok i izgradili devet bungalova mimo svih zabrana. Na nepristupačnim dijelovima otoka proveli su struju i vodu, tako da je moguće očekivati još novogradnje.
Devet bungalova i raskopani otok
"Kontrolnim inspekcijskim nadzorom utvrđeno je da je investitor naknadno izgradio devet građevina u obliku građevinskog sklopa predgotovljenih stambenih kućica i instalacija vode, odvoda i struje na jugozapadnom dijelu otoka. S obzirom na to da je inspekcijski postupak u tijeku o utvrđenom činjeničnom stanju obavijestiti ćemo Vas po okončanju istog", stoji u priopćenju Državnog inspektorata.
Još sredinom prošle godine mještani Rogoznice upozoravali su da je na otok dovezena teška mehanizacija, a sumnjali su u nelegalne aktivnosti. Doznaje se kako je inspekcija bila na otoku i utvrdila stanje, ali njihovo izvješće još nije javno objavljeno. Iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, poručili su da je “bilo kakva nova gradnja na otoku trenutno onemogućena budući da se prema Prostornom planu cijeli otok nalazi u području posebne namjene N (vojna namjena)”.