Hrvatska je energetski sigurna, ponosno danas kaže Andrej Plenković koji je austrijskog kancelara odveo na LNG terminal na Krku. U LNG će se uložiti još 180 milijuna eura pa će ga plinovodima povezati s Njemačkom preko Slovenije i Austrije, javlja RTL Direkt. Hrvatski LNG je u teško doba postao spasitelj i heroj, donedavno ga se demoniziralo kao štetnog i lošeg za Hrvatsku.
Godine 2006., Ukrajinci i Rusi posvađali su se oko cijene plina i izazvali krizu u Europi. "To bi bio taj alternativni novi dobavni pravac u kojem bismo našu neovisnost o ukrajinsko-ruskim odnosima učinili puno većom", izjavio je bivši premijerIvo Sanader.
Kosor je 2010. rekla da je LNG na točki s koje više nema povratka. Zoran Milanović europskim kolegama – Slovencima i Austrijancima govori: "LNG terminal na Krku je važan", tvrdi predsjednik Zoran Milanović. O projektu je govorio i prijelazni premijer Orešković.
Prepreka oko zaustavcljanja i odgađanja
"Uvijek je bilo prepreka da se projekt zaustavljao, odgađao, prekidao", kaže Dalibor Pudić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.
U jeku puno ozbiljnije energetske krize, Plenković najavljuje proširenje. "Dvije opcije. Za kopneni ili za novi plutajući terminal. I jedan i drugi bi bili dodatnih deset milijardi kubika, a kao što znamo, potrebe Austrije ili Njemačke su višestruko toliko za opskrbljivanje kućanstava, biznisa", kaže Andrej Plenković.
Do 2030. kapacitete je zakupilo šest korisnika terminala: HEP i INA, dvije mađarske kompanije, Prvo plinarsko društvo i slovenski Geoplin.
"S obzirom na to da su dobivena bespovratna sredstva za izgradnju LNG terminala tako je i ta cijena korištenja uplinjavanja i prijema plina jeftinija nego da je cijela ta usluga i da je sav iznos na tržišnim osnovama", objašnjava Pudić.
'Hrvatska svakako dobiva'
"Hrvatska svakako dobiva, svi kupci izvan RH i kupci plina u RH moraju platiti transport, ako kad bi samo kupci iz Hrvatske plaćali transport plina taj bi transport bio skuplji", kaže dalje Pudić.
Dva desetljeća se planirala izgradnja. Kopneni je trebao biti u pogonima propale Dine Petrokemije. Slali su se prigovori, potpisivale su se peticije, prosvjedovalo.
"Kada druge prozivaju rusofilima a istovremeno su najveći rusofili Andrej Plenković i HDZ-ova vladajuća stranka koji su odbili osiguravati energetsku opskrbu Hrvatske umiljavajući se Mađarskoj, upravo najvećom partneru Rusije", poručila je Mirela Ahmetović.
U LNG Hrvatska odgovaraju da se realizacija povećanja kapaciteta očekuje za dvije godine.