Po novom bi modelu rad obiteljskih liječnika bio mjerljiv, a vrednovalo bi se sve, od kvalitete do količine pruženih usluga.
"Kompjutorski program, kada se uvedu e-kartoni i e-uputnice, omogućit će nam da točno vidimo što je sve liječnik s pacijentom, prema njegovoj specifičnoj dijagnozi, taj mjesec radio. Tako će se posebno vrednovati skine li pretili pacijent kilograme ili prestane pušiti", kazao je Varga za Večernji list i pojasnio da bi liječnici s manje pacijenata za bolju ocjenu rada trebali više vremena posvetiti svakome od njih.
'Dvije petine prihoda ovisit će o kvaliteti usluge'
Na mjesečnoj bazi znalo bi se sve, od toga koliko je pojedini liječnik opterećen zbog broja pacijenata o kojima skrbi, do minutaže koju je posvetio svakom pojedinom pacijentu.
"Dvije petine prihoda obiteljskog liječnika ovisit će o pokazateljima uspješnosti izvedbe i kvaliteti pružene usluge", otkrio je Varga, kazavši i da se glavarine neće smanjivati.
Ovisno o dijagnozi pacijenata, po novom bi se modelu mjerila i količina ispisanih uputnica i recepata, stopa prepisivanja bolovanja, ali i odlazak liječnika u kućne posjete. Naime, Varga tvrdi da sadašnji model nije stimulativan, te većina obiteljskih liječnika samo piše uputnice, pa će oni koji i dalje nastave s tom praksom biti kažnjeni oduzimanjem dijela glavarine.
Prilika za dodatnu zaradu
Dodatnu zaradu obiteljski liječnici će moći imati ako se prihvate obavljanja malih kirurških zahvata, ispiranja ušiju, snimanja EKG-a ili ultrazvuka. Također, žele li, obiteljski liječnici moći će se i udružiti te tako obavljati više posla za manje vremena. Mogu osnovati tvrtku u obliku ustanove za zdravstvenu skrb, pa će im prihodi koje ostvare od HZZO-a stizati na zajednički račun, a dobit će i mogućnost nabave opreme poput EKG-a ili UZV-a.