Licencirano izdanje Le Monde Diplomatique danas se vratilo na hrvatsku medijsku scenu. U izdanju medijske zadruge KopMedija, LMD izlazi na 32 stranice u klasičnom novinskom formatu, jednom mjesečno po cijeni od 15 kuna, u nakladi od 10.000 primjeraka. Pratit će ga i web izdanje Le Monde Diplomatiquea te redovita javna predstavljanja uz diskusije i okrugle stolove gdje će se raspravljati o temama objavljenima u listu.
Osmomjesečni rad zadrugara
Kako je na predstavljanju prvog broja u knjižnici Bogdana Ogrizovića objasnio glavni urednik hrvatskog izdanja Stipe Ćurković, projekt je posljedica osmomjesečnog rada više od desetero članova zadruge KopMedija s nadom da će LMD biti prepoznat kao projekt od javnog interesa.
Zašto LMD ponovno u Hrvatskoj?
"Smatrali smo da će njegovo objavljivanje pridonijeti pluralizaciji medijske scene, na kojoj je vrlo malo tiskanih neprofitnih medija. Također smo smatrali da će pridonijeti afirmaciji ambicioznijeg, kritički samosvjesnog i demokratski angažiranog novinarstva, a time i povećanju nivoa javnih rasprava o ključnim društvenim, ekonomskim i političkim procesima", kazala nam je članica uredništva Andrea Radak.
LMD, kako je istaknula, stavlja snažan naglasak na međunarodni kontekst i na analize globalnih procesa, a predstojeći ulazak Hrvatske u EU samo povećava politički značaj informiranosti o procesima koji nadilaze uže nacionalne granice. "Naime, u uvjetima globalizacije tiskani mediji u Hrvatskoj nemaju prave vanjsko-političke rubrike, ako pod time ne računamo pogled zarobljen euroatlantskim okvirom", kaže Radak dodajući kako je tu funkciju prije ispunjavao Vjesnik koji je imao dopisništva u svim važnim europskim i svjetskim gradovima, međutim nema ni dopisništava ni Vjesnika.
Objašnjavajući zašto baš zadruga kao izdavač, Radak kaže kako na pitanje o ulozi medija u društvu nije moguće odgovoriti bez da se promisli o vlasničkim i organizacijskim oblicima koji određuju uvjete novinarskog rada. "Uređivačka politika i izbor sadržaja samo su pola posla, dok je druga polovica, ne manje važna, izbor organizacijskog oblika koji neće producirati hijerarhijske odnose koji postoje u većini drugih redakcija. Stoga nam se zadruga učinila kao najlogičniji izbor", ističe.
'Radimo onako kako bi se u novinarstvu trebalo raditi'
"Držimo da je cijeli ovaj projekt određeni tip zauzimanja pozicije o tome kako bi novinarstvo moglo, a po našem uvjerenju i trebalo izgledati, u kontekstu onoga što vidimo da se zadnjih 20-ak godina događa u novinarstvu u smislu trendova i tendencija. Govorim o dominantnim velikim medijima", dodao je glavni urednik Stipe Ćurković.
Kako je objasnio, 70 posto sadržaja hrvatskog izdanja prevodit će se iz francuskog izdanja, dok će 30 posto biti hrvatski sadržaj. Kroz sadržaje im, kazao je, nije cilj predstavljati niz izoliranih događaja već dati pozadinu ili identifikaciju dubinskih procesa bez kojih vijesti nisu razumljive.
Le Mond Diplomatique je već izlazio u Hrvatskoj od kraja 2004. godine do početka 2009. u izdanju Masmedie. Prema informacijama kojima raspolaže Ćurković, propao je u trenutku kada je imao tek 800 čitatelja. Ćurković kaže kako će se novo od starog hrvatskog izdanja LMD-a razlikovati po tome što staro izdanje nije pratilo osnovni smjer francuskog izdanja niti je u njemu bilo dovoljno domaćih tekstova.