Gordan Lauc odgovorio je na Facebooku na
prozivke Ivana Đikića i Borisa Lenharda o studiji koju je proveo
s Draganom Primorcem.
Rezultati njihovog istraživanja, odnosno, prve faze studije
"Procjena serološkog odgovora populacije Grada Zagreba na kontakt
sa SARS-CoV-2", koja je obuhvatila 1005 osoba, potvrdili su
da je 26% ispitanika razvilo protutijela nakon kontakta s
virusom SARS-CoV-2.
''Kako vjerovati privatnicima koji biraju grupe i rezultati
odgovaraju njihovim ciljevima (prije 35% danas 25%). Gdje su
objavljeni rezultati (u PR i medijima bez recenzije)?
(...) Malo je vjerojatno, ako se nepristrano bira populacija
na početku studije, imati 35% pozitivnih na 500 testiranih, a
onda 25% na tisuću testiranih. Kada toliko promašite na
testiranju studenti padaju na ispitima'', napisao je, između
ostalog, Đikić na svom Twitteru.
Laucov status prenosimo u cijelosti:
''OK, sad se stvarno osjećam glupo, jer doista ne znam kakav
bih interes imao u tome ima li 26%, 32%, ili 38% ljudi u Zagrebu
protutijela na SARS-CoV-2. Što različiti postotci meni osobno
donose, ili odnose u životu...
To je informacija koje je jako važna, a državne institucije
koje bi trebale provoditi analize ih ne rade. Prof Primorac i ja
to predlažemo mjesecima i kako se ništa nije dogodilo, uložimo
vlastita sredstva, angažiramo svoje djelatnike i napravimo
analizu sami.
Rezultate koje smo objavili su privremeni i iznimno
konzervativni. Zapravo je puno realnija procjena koju sam iznio
na znanstvenom savjetu da je 40% ljudi u Hrvatskoj preboljelo
COVID-19, no izašli smo s jako konzervativnom procjenom kako
nitko ne bi mogao reći da iz nekog razloga "navlačimo"
rezultate.
I sada su se dežurni zastrašitelji i poklopci za sve medijske
lonce osjetili pozvanim kritizirati i prigovarati nečemu što nisu
niti vidjeli, no ipak unaprijed znaju da to nije dobro
napravljeno.
Svima onima koji se žale da studija koju smo mi napravili iz
nekog razloga nije dobra mogu jedino poručiti da vrlo lako mogu
sami organizirati i provesti puno bolju studiju ako to
žele.''