Zagrebački Županijski sudu u utorak je obustavio još dva postupka protiv Miroslava Kutle, nekadašnjeg simbola privatizacije koji se u bijegu pred hrvatskim pravosuđem sakrio u BiH.
Sud ustvrdio kako nije riječ o ratnom profiterstvu
Optužna vijeća kojima je predsjedala sutkinja Maja Štampar Stipić zbog zastare su obustavila postupke protiv Kutle za izvlačenje novca iz trgovačkog lanca Dione te privatizacije rovinjske tvrtke za preradu ribe Mirna. Oba slučaja dogodila su se od 1994. do 1998. godine.
Tužiteljstvo je zastaru, kao i u nekim ranijom slučajevima, željelo izbjeći tvrdnjom da je riječ o ratnom profiterstvu. No, kako je sud zauzeo stav da optužba za ratno profiterstvo nije dobro obrazložena, tužiteljstvo na tu odluku ima pravo žalbe.
'Nema dokaza!' Miroslav Kutle oslobođen optužbi u aferi Dubrovačka banka
Kutle ima i bosansko državljanstvo
Sudovi su ranije sa sličnim argumentima obustavili još neke postupke protiv nekada najpoznatijeg hrvatskog tajkuna. Kutlu se od 2000. teretilo u više sličnih slučajeva, a pravomoćno je 2010. osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora samo zbog zlouporaba u slučaju "Gradski podrum".
Tada se doznalo da je Kutle u susjednoj BiH gdje također ima državljanstvo, no ta ga je država odbila izručiti uz obrazloženje da kaznena djela koja mu se stavljaju na teret nemaju ekvivalent u zakonu koji je u vrijeme njihova izvršenja bio na snazi u BiH.
No, hrvatsko državno odvjetništvo istog je dana izvijestilo da Hrvatska, kao država presuđenja, "zadržava pravo izvršenja navedene presude".
Kutle je, među ostalim, bio vlasnik Slobodne Dalmacije, brojnih tvrtki, kao što su lanac robnih kuća Jadrantekstil, Dalma, a u Zagrebu nekadašnjeg lanca trgovina Slavija kojeg je nazvao Diona. Također bio je i većinski vlasnik poduzeća Tisak te je imao udjele u brojnim medijskim tvrtkama.