Uprava KBC-a Zagreb tražila je od Ministasrtva zdravstva da osiguraju 2,5 milijuna kuna za proces tipizacija uzoraka za banku darivatelja koštane srži. Pritom su naglasili kako je to minimalan iznos uz koji tipizacija može funkcionirati, ali da će i trebati više u slučaju da se broj donora iduće godine poveća. U dopisu su naveli i da se iznos osiguran za ovu svrhu u zdravstvenom proračunu svake godine sve više smanjuje.
No, u Ministarstvu zdravstva nisu uvažili molbu pravdajući svoju odluku navodima da testiranja ne ovise samo o novcu iz proračuna, nego i o broju prikupljenih uzoraka kroz godinu, kapacitetima KBC-a Zagreb, ugovorenoj cijeni testova te o donacijama Zaklade "Ana Rukavina". I za tipizaciju su odredili tek 1,5 milijuna kuna.
Nije pomogla ni tvrdnja Zaklade iz koje su poručili kako da je iznimno važno da se, osim broja ljudi upisanih u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja koštane srži, stalno povećava i broj tipiziranih uzoraka, jer se time povećava i vjerojatnost za pravodobno pronalaženje darivatelja i početak liječenja.
Sve staje do lipnja
Tako trenutno stanje omogućava provođenje tipizacije do kraja godine i onda pauzu sve do lipnja, pišu 24sata
Tipizacija je ključni dio priče u liječenju od leukemije i oboljelima život znači. Naime, nakon što građani dobrovoljno daju uzorak krvi, on treba proći imunogenetsko testiranje kojim se utvrđuju karakteristike svakog uzorka te podudaraju li se oni s nekim od potencijalnih primatelja koštane srži.
Zahvaljujući registru KBC-a Zagreb do sada je obavljeno 97 transplantacija koštane srži, a tim su transplantacijama oboljeli dobili priliku za novi život. Od toga u Hrvatskoj je prikladnog donora pronašlo 65 pacijenata, dok ih je 32 u inozemstvu.
Roditelji djece vide spas u uzorcima
Iz zaklade "Ana Rukavina" kažu kako u posljednje vrijeme prikupljaju sve više uzoraka. "Oboljelo je mnogo djece. Roditelji te djece vjeruju da u svakoj hrpi uzoraka koju odnesemo na tipiziranje postoji jedan koji će odgovarati baš njihovu djetetu. Znam kako im je jer i sama sam to prošla. Od ove godine ostat će najmanje 2000 netipiziranih, a gdje su još oni koje ćemo tek prikupiti", kaže Marija Rukavina iz Zaklade.
Od 2008. godine kada se za tipizaciju izdvajalo 4,5 milijuna kuna iznos koji Ministarstvo daje konstantno pada. U proračunu za 2018. ministar Milan Kujundžić ‘našao’ je tek 1,2 milijuna kuna, najmanje u posljednjih deset godina.