KRTICA MEĐU ŠATORAŠIMA /

Glogoški zahtjeve ima, izračun nema

18.3.2015.
10:18
VOYO logo

"Riječ je o radnom materijalu koji je još na saborskom Odboru za veterane. On se tek razmatra, a jedan njegov dio smo čak i odbacili jer nije realan. No, kako je Matić uspio doći do tog izračuna? Očito je da netko dila dokumente", rekao je Glogoški za 24 sata.

Referirao se time na konferenciju za novinare ministra branitelja Predraga Freda Matića, koji je dan ranije izjavio kako će se, prema prijedlogu udruga koje prosvjeduju u Savskoj 66, izdvajanja za branitelje popeti na 20 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad se nacrt prijedloga Zakona o pravima hrvatskih branitelja izradi, pozvat ćemo stručnjake da naprave izračun. U ovom ga trenutku ni mi nemamo", kaže Glogoški.

Dragi Djeda Mraze

"Meni taj nacrt izgleda kao lista želja Djedu Mrazu", komentirao je Vidović zahtjeve branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jedna od tih želja je i naknada 3.000 kn dok se branitelj ne zaposli. Kako ćete na taj način izdvojiti jednu kategoriju ljudi? Kako zaštititi branitelja da ne ostane bez posla, ako bi zbog toga trebalo pet mladih ljudi otići? Prema meni, potpuno nerealno", rekao je.

Glogoški pak kaže da se za sad radi samo radnom materijalu, koji nije prijedlog zakona i da branitelji neće inzistirati na nečem neostvarivom. O procjenama troškova nije htio govoriti kao što nije ni odgovorio prosvjeduju li branitelji samo zbog materijalnih prava.

Na izričito pitanje što imaju, a što traže, ponovio je da imaju prava koja proizlaze iz Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji te da traže smjene ministra Matića i suradnika, kao i objedinjavanje prava svih branitelja u jednom zakonu koji bi trebao postati Ustavni zakon.

Ipak, Vidović i Glogoški složili su se da bi branitelji trebali biti stambeno zbrinuti i da je to problem koji svakako treba riješiti tako da im se prazni stanovi daju na korištenje pa makar i privremeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oprezni sindikati

O stavu prema braniteljima i njihovim pravima čelnici udruga i sindikata vrlo su oprezni i uglavnom ne žele ništa komentirati. Tek ističu kako su branitelji stvarali hrvatsku državu i imaju pravo na ono što im zakonski pripada.

S njima se slaže i Maja Marija Jelinčić, predsjednica Sindikata nezaposlenih Hrvatske, no napominje kako i ostali građani imaju pravo na dostojanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi cijenimo istinske branitelje i razumijemo da žele dostojanstvo, ali ono se ne stječe na ulici. Nakon više od četiri mjeseca bilo bi dobro da se branitelji iz šatora okrenu realnoj situaciji i da se zalažu za, primjerice, pokretanje gospodarstva, a ne da nastavljaju ovu političku akciju. Jer čim se traže političke smjene ministra i suradnika, to je politička akcija", kaže Jelinčić.

Kaže kako je prije dvije godine pokrenula inicijativu za otvaranje investicijskog fonda za nezaposlene pri Hrvatskoj poštanskoj banci te tom prilikom zamolila i hrvatske branitelje da se u korist tog fonda odreknu 40 kuna svojih mjesečnih primanja.

"Ne samo da se nisu referirali, branitelji nisu ništa komentirali. Ponavljam, mi podupiremo prava koja im pripadaju, ali ona bi trebala ipak drugačije izgledati", izjavila je Jelinčić za 24 sata.

Carinske i porezne olakšice: HRVI s oštećenjem od 100 posto ima pravo na osobni automobil s ugrađenim odgovarajućim prilagodbama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zdravstvena prava: Uz zdravstvenu zaštitu, HRVI ima još i osobnu invalidninu, ortopedski doplatak, doplatak za njegu druge osobe...

Mirovinska prava: Branitelji imaju pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu, invalidsku, obiteljsku mirovinu, pravo na zapošljavanje i dionice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirovina jednaka prosječnoj plaći: Najniža mirovina treba biti visina prosječne neto plaće, a pravo na nju ostvaruje s navršenih 60 godina. Branitelj s navršenih 55 godina starosti i 30 godina staža ima pravo na prijevremenu mirovinu. Iznos najniže zagarantirane mirovine treba biti 2370 kuna

Opskrbnina za nezaposlene: Vratiti pravo na opskrbninu od 1860 kn te je dati svim nezaposlenim braniteljima starijim od 45 godina. Nezaposleni branitelj mora imati naknadu od 3000 kuna od HZZ-a do zapošljavanja ili stjecanja prava na prijevremenu mirovinu.

Branitelj ne može dobiti otkaz u tvrtkama u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave osim njegovom krivnjom.

Pravo na osobnu invalidninu treba imati svaki hrvatski branitelj s navršenih 50 godina i to u visini 1200 kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema deložacije: Hrvatski branitelj koji stanuje u stanu koji je u vlasništvu države, županije, općina ili gradova ne može biti iseljen do konačnog zbrinjavanja

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo