KREĆE SEZONA ŠTRAJKOVA? /

Povišice traže prosvjetari, medicinske sestre... Vlada ima dva rješenja, ali oba su pogubna za proračun

Image
Foto: PIXSELL

Dogovorene povišice u zdravstvu državu će godišnje koštati oko 400 milijuna kuna, a isto toliko traže i učitelji, dok bi za povećanje plaća policajcima trebalo izdvojiti oko 210 milijuna kuna

8.10.2019.
12:32
PIXSELL
VOYO logo

Niži PDV ili veće plaće, pitanje je na koje u Vladi još nemaju odgovor, a sindikati se nadaju da će grah pasti na veće plaće. Ne bude li tako, već u četvrtak škole će zatvoriti vrata a ni ostale državne i javne službe nemaju namjeru sjediti i čekat drugu priliku. S druge strane ekonomija nije na strani ni većih plaća ni nižeg PDV-a, bar dok država ne smanji svoje troškove na svim drugim stavkama. U svakom slučaju, dok bi veće plaće usrećile radnike a dio bi se kroz potrošnju, poreze i doprinose vratio i državi, niži PDV bi usrećio samo trgovce, objasnio je u uvodu RTL DirektaZoran Šprajc.

Ako propadne postupak mirenja Vlade i sindikata u prosvjeti, već u četvrtak bi učitelji i profesori mogli stupiti u štrajk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POČEO POSTUPAK MIRENJA IZMEĐU SINDIKATA I VLADE: /

Prosvjetari ne odustaju od povećanja od 6 posto; Hoće li u štrajk?

Image
POČEO POSTUPAK MIRENJA IZMEĐU SINDIKATA I VLADE: /

Prosvjetari ne odustaju od povećanja od 6 posto; Hoće li u štrajk?

Hoće li uspjeti mirenje Vlade i prosvjetara?

"Ukoliko mirenje završi uspješno tada obustavljamo sve naše prosvjedne i štrajkaške aktivnosti. Ukoliko ne završi uspješno tada ćemo vas dalje obavijestiti o načinima i modalitetima štrajka", kazao je za RTL Direkt Branimir Mihalinec iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjih školama.

Na njihov zahtjev za povećanje koeficijenata složenosti poslova od šest posto, ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović kazao je: "Politika plaće se uređuje s nekoliko dokumenata, o politici plaće se konstantno razgovara".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim prosvjetara, nezadovoljne plaćama su i medicinske sestre koje su nedavno na Markovom trgu prosvjedovale tražeći povišicu od 25 posto. Organizirale su se u čajnoj kuhinji i to bez znanja strukovnog sindikata, koji im je taj prosvjed zamjerio.

"Strukovni sindikat se jasno distancirao od naše inicijative iako okupljamo polovinu sestra i tehničara u zdravstvenom sustavu. Raskol, nažalost, potenciraju predstavnici sindikata", kazala je za RTL medicinska sestra Ivana.

Image

25.02.2014., Sibenik - U podne je zapoceo dvosatni strajk upozorenja. Na dva sata stat ce sve one sluzbe koje su nam vazne za svakodnevni zivot, u znak solidarnosti s onima koji rade, a ne primaju place. Vlakovi, tramvaji i autobusi u svim vecim gradovima stat ce na pet minuta, a vozaci ce trubiti. Nastava u skolama zavrsena je u 12 sati. Stariji ucenici pusteni su kucama, a za mladje je organiziran smjestaj. Lijecnici i medicinske sestre odrzat ce samo polusatni skup solidarnosti. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Medicinske sestre i tehničari osnivaju novi sindikat

Da bi sjele za stol s Vladom i izborile se za veće plaće moraju osnovati sindikat, i prikupiti 6000 članova, a to im, kažu, neće biti problem jer im mnoge kolegice i kolege javljaju da se ispisuju iz strukovnog sindikata.

"Masovno se ispisuju. Samo iz Osijeka sam dobila poruku da se ispisalo stotinu kolegica i kolega. Isto tako i iz drugih velikih ustanova, mislim da su brojke oko 100 do 150 i to na dnevnoj bazi", kaže medicinska sestra Sanda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjed upozorenja prije tjedan dana održali su i pravosudni policajci. Najavili su štrajk ako im plaće ne budu povećane do 15 posto.

"To se zove takozvani bijeli štrajk gdje je pojačan rad na granicama, na ulazima i izlazima iz RH gdje se pojačava pregled vozača, legitimiranje i sve ostale stvari što se nekima neće svidjeti", kaže Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi stoje u redu za povišicu, Marić poziva na razum

Sve u svemu, mnogi stoje u redu za povišicu što zadaje glavobolje ministru financija Zdravku Mariću koji poziva na razbor i odgovornost.

"Moramo biti odgovorni, ne samo iz perspektive prema javnim financija nego i prema samima sebi odnosno poreznim obveznicima onoliko koliko imamo", kazao je ministar Marić.

Dogovorene povišice u zdravstvu državu će godišnje koštati oko 400 milijuna kuna, a isto toliko traže i učitelji. Za policiju bi trebalo izdvojiti oko 210 milijuna kuna. To je ukupno više od milijardu kuna, ali nije kraj. Ako Vlada odustane od smanjenja PDV-a s 25 na 24 posto - mogla bi uštedjeti dvije milijarde kuna - i potrošiti ih na plaće.

Image

30.09.2019., Zagreb - Sindikat pravosudne policije Hrvatske organizirao je mirni prosvjed "Ovako vise ne ide" ispred Ministarstva pravosudja. Zaposlenici zatvorskog sustava nezadovoljni su stanjem u zatvorima i kaznionicama te prosvjedom zele ministra i javnost upozoriti na alarmantno stanje u zatvorskom sustavu. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

'Da bi bilo za plaće treba zatvoriti tamo gdje novac curi'

"Sada razmišljati o snižavanju osnovne stope PDV-a kada znamo da je PDV najvažniji izvor proračunskih prihoda jednostavno nije najbolja ideja jer to državni proračun ne može izdržati", kaza je za RTL ekonomski analitičar Damir Novotny.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da bi bilo za plaće i manji PDV treba zatvoriti tamo gdje novac curi, a to znači rezanje nepotrebnih troškova i u zdravstvu i u školama. Ono što znamo sada da je otprilike 20 posto bolničkih kapaciteta neiskorišteno i da isto tako postoji višak kapaciteta u osnovnom pa i srednjem obrazovanju. Prema tome treba napraviti istraživanje gdje su potrebe i kakve su potrebe i kakva je kvaliteta kadrova koje mi trebamo", dodao je Novotny.

PDV ionako možda ne bi snizio cijene ni potaknuo potrošnju, što je pokazalo i smanjenje PDV-a na hranu koje je trebalo rasteretiti kućni budžet, a na kraju je pojeftinilo samo voće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo