Cijena dvosobnog stana u centru Zagreba prije 5 godina iznosila je 1800 eura po četvornom metru, sada nakon renovacije kvadrat vrijedi 3 tisuće. Stanova je malo, kupaca puno, a potražnja pred APN divlja.
"Definitivno raste potražnja za stanovima, pogotovo novogradnja i kvalitetno građenih nekretnina kojih konstantno nedostaje na tržištu. Vlasnici takvih nekretnina toga su svjesni i upravo zato te nekretnine postižu više cijenu od ostalih", rekao je agent za nekretnine Filip Ćulibrk.
Novi krug prijava za državno subvencioniranje stambenih kredita kreće na proljeće. U šest godina tu je mjeru iskoristilo više od 22 tisuće mladih.
"Prije dvije godine sam preko APN-a kupio stan to sam učinio jer je to bio jedini način da to ostvarim po nekim normalnim tržišnim cijenama", kazao je Zagrepčanin Filip Špiranec.
"Svemir se pobrinuo da baš u to vrijeme APN-a nađem stan i sada godinu dana kasnije kad gledam jesam li pogriješila, mislim da nisam pogriješila jer situacija je sad baš zeznuta koliko čujem od svojih prijatelja koji traže", rekla je Josipa Granić iz Zagreba.
Subvencija se dodjeljuje za prvih pet godina otplate kredita uz mogućnost produljenja od dvije godine za svako dijete, a iznos ovisi o razvijenosti mjesta u kojem se stan ili kuća kupuju.
"Cijena je definirana zakonom, ne može biti veća od 1500 eura po metru kvadratnom, odnosno ili maksimalno do 100 tisuća eura. Tako da se razlika ne subvencionira kao takva", kaže pomoćnik direktora APN-a, Goran Golenić.
Nju će, kao i do sada, platiti građani. Unatoč subvencijama do vlastitih kvadrata svake godine dolazi se sve teže.
"Definitivno grad Zagreb ima najznačajniji porast cijena nekretnine, 10%, Jadran 9% i ostatak Hrvatske 8%. Dogodio se značajan porast cijena, ali i broj prodanih nekretnina se smanjio", rekao je Ćulibrk.
Stručnjaci poručuju - subvenciju je dobro iskoristiti i svi koji to planiraju još imaju vremena.
"Sad je pravo vrijeme za one koji su pronašli nekretninu da krenu s realizacijom. Očekujemo da će kamatne stope biti iste kao i prošle godine, a očekujemo da će se neke spustiti ispod 2%. Što se tiče odluke između eura i kuna nema nikakve razlike jer kamatne stope će biti jednake, a i rizik ne postoji jer ulazimo u Eurozonu kada će svi krediti biti prebačeni u euro", poručuje kreditni posrednik Hrvoje Travnikar.
21. ožujka startaju prijave za novi krug, a mjera će se, najavljuju iz APN-a, nastaviti i dogodine.