Kosovska predsednica Atifete Jahjaga nije dobila zvaničan poziv za samit Procesa saradnje Jugoistočne Evrope, 1. i 2. juna u Ohridu, saopšteno je danas u Prištini.
U saopštenju se navodi da je Kosovu onemogućeno učešće na samitu zbog prigovora Srbije i Bosne i Hercegovine, pa Jahjaga ocenjuje da je ta prepreka "u suprotnosti sa postignutim sporazumom u Briselu".
Kako se navodi, Predsedništvo Kosova zato ocenjuje da "Ohridski samit ne doprinosi izgradnji odnosa u regionu", javlja Radio Slobodna Evropa, a prenosi Tanjug.
"Kosovo se dokazalo kao faktor mira na Zapadnom Balkanu i doprinosi stabilnosti i bezbednosti celog regiona. Izgradilo je dobrosusedsku politiku i obostrano poštovanje i njeno učešće u regionalnim inicijativama bi pomoglo prevazilaženju razlika i posledica iz prošlosti", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da su "prepreke treće strane o učešću Kosova u takvim inicijativama u suprotnosti sa postignutim sporazumom u Briselu, na osnovu kojeg ni jedna strana neće ometati niti podstaći nekog da blokira napredak na putu integracija".
Kosovo nije pozvano na samit, jer su Srbija i još dve države članice stavile primedbu zasnovanu na Statutu PSJE, koji predviđa da na Samitu mogu da učestvuju samo suverene i priznate zemlje, a Kosovo to nije, rečeno je danas u Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu.
U Ministarstvu su naveli da se "osnovana primedba" Srbije i još dve države bazira na Statutu ove regionalne inicijative, po kome funkcioniše regionalna saradnja JI Evrope, a na osnovu koga na Samitu mogu da učestvuju samo zemlje koje imaju format i strukturu suverene i priznate zemlje.
Iz kabineta predsednika Makedonije Đorđa Ivanova ranije je saopšteno da Kosovo nije pozvano na Ohridski samit. U objašnjenju Kabineta navedeno je da samit PSJE ima utvrđen format i strukturu i, saglasno osnivačkom aktu i dosadašnjoj praksi, Makedonija ne može bez saglasnosti drugih da poziva Kosovo, posebno kada je stavljeno do znanja da bi zbog takvog poteza "neke zemlje članice otkazale učešće".
"To je u suprotnosti sa principom izgradnje dobrosusedskih odnosa, kao uslov evropskih integracija. Predstavljanje Kosova na regionalnoj i međunarodnoj inicijativi obavlja se na osnovu jednakosti i u duhu poštovanja subjektiviteta i nezavisnosti svake zemlje", navodi se u reakciji Jahjage na raniju najavu iz kabineta makedonskog predsednika.