"Budući da se u svim tim zemljama suočavamo s istim scenarijima koje nam serviraju političke elite i naftne korporacije, odlučili smo pokrenuti zajedničku borbu za očuvanje Jadrana", ističe u priopćenju Zelena akcija.
U Italiji žele mijenjati štetne zakone
Mattia Lolli iz talijanske Udruge "Legambiente" rekao je kako se istom retorikom služe vlade u svim jadranskim zemljama: "U Hrvatskoj vam kažu kako morate krenuti u bušenje nafte jer mi radimo isto u Italiji, a u Italiji nam kažu kako mi to moramo raditi jer to i Hrvatska čini. Ono što vam ne govore jest da Italija ima veliki pokret protiv naftnih bušotina koji ne okuplja samo udruge za okoliš, nego i lokalne institucije, ribare, poljoprivrednike, Crkvu i mnoge druge. Kao rezultat, na prosvjedima se okuplja više od 60.000 ljudi", istaknuo je Lolli u priopćenju.
Sada je deset regionalnih vlada podnijelo zahtjeve za nacionalni referendum; traže izmjene štetnih zakona i već su poslale pritužbe Europskoj komisiji, pobjašnjava.
Potrebno je bolje informirati građane
S druge strane, kako navode, u Crnoj Gori javnost uopće nije obaviještena o planovima vlade kad je riječ o Jadranu:
"Proces istraživanja i eksploatacije nafte iz Jadrana teče na isti način u svim zemljama, krajnje netransparentno i bez odgovarajućeg informiranja javnosti. Onog trenutka kada građani dobiju pravu informaciju o utjecaju naftnih istraživanja na njihovo zdravlje i životnu sredinu, njihovo mišljenje bitno se mijenja, što pokazuju i najnovija istraživanja", rekla je Nataša Kovačević iz crnogorske Udruge "Green Home".
Više od polovice građana protiv
Koalicija S.O.S. za Jadran naručila je anketu od agencije "Ipsos Puls". Ispitano je 1000 ispitanika iz svih krajeva Hrvatske. Na pitanje jesu li za ili protiv istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu 49.4 posto anketiranih izjasnilo se protiv, za ih je bilo 37.9 posto, a 12.7 posto ne zna. Među ispitanicima iz Dalmacije njih 56 posto bilo je protiv bušenja, a 31 posto za bušenje.
Koalicija S.O.S. za Jadran pozvala je građane da dođu večeras u 20 sati u splitski klub "Quasimodo" na "Feštu protiv bušenja", kojom žele proslaviti dosadašnje pobjede. Na toj fešti bit će izložene pobjedničke fotografije s natječaja "Ko to more platit".