Samo u ovoj godini Ravnateljstvo za robne zalihe nabavilo je 722 kontejnera i 264 mobilne kućice za 53,8 milijuna kuna pa država sada na raspolaganju ima ukupno 1034 kontejnera i 264 mobilne kućice, piše u četvrtak Večernji list.
Kontejneri su kupljeni od tvrtki Tehnix, Jedinstvo, Kova, Alu Forma i Sudić Metal, a mobilne kućice od turističkih kompanija Valamar, Laguna Novigrad, Arena Hospitality, Maistra, Plava laguna i Turist Hotel, navodi dnevnik.
Kontejneri i mobilne kućice kao najbolje rješenje
U potresima koji su lani pogodili prvo u ožujku Zagreb, a zatim i krajem godine Baniju mnogi su ostali bez krova nad glavom i bilo im je potrebno hitno osigurati što kvalitetniji privremeni zamjenski smještaj.
24.02.2021., Petrinja - Fotografija snimljena iz zraka prikazuje kontejnersko naselje na Sajmistu u kojemu su smjesteni ljudi cije su nekretnine stradale u potresu koji je pogodio Sisacko-moslavacku zupaniju 29.12. 2020. godine. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Najboljim rješenjem za tu svrhu su se pokazali stambeni kontejneri i mobilne kućice kojih pak u hrvatskim Robnim zalihama nije bilo dovoljno kako bi se svi nastradali smjestili u njima.
Usto, dobar dio kontejnera iz Robnih zaliha već je bio raspoređen po domovima zdravlja i bolnicama na području cijele Hrvatske zbog pandemije koronavirusa i za potrebe trijaže.
Za stanovanje nabavljeno preko 400 kontejnera
Prema podacima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, nabavljena su 444 stambeno- sanitarna kontejnera sa sanitarnim čvorom i mini kuhinjom, 258 stambeno-uredska kontejnera, prazna, s grijalicom ili klima-uređajem te 20 stambeno-uredskih kontejnera s WC-om.
U Ministarstvu navode da je do kraja travnja na korištenje obiteljima i raznim službama poput domova zdravlja, gradskih i općinskih ureda, škola… S područja Sisačko-moslavačke županije zahvaćenog potresom predano 736 kontejnera te 262 mobilne kućice, donosi Večernji list.