Telefoniranje i surfanje u inozemstvu ništa skuplje od onog kod kuće. Ukidanje roaminga konačno je dogovoreno na razini Europske unije od lipnja 2017. - koji i Hrvati jedva čekaju.
Europska komisija, parlament i vijeće postigli su politički dogovor koji tek trebaju formalno potvrditi.
"Sve veći broj građana koji putuju unutar EU su primarni korisnici. Ali mjere će pridonijeti i boljoj poslovnoj klimi te inovacijama", rekla jeNatalie Vandystadt, glasnogovornica Europske komisije.
Među članicama koje su se protivile ukidanju roaminga 2017., našla se i Hrvatska koja je tražila da se odluka provede u lipnju 2018. jer zbog gomile stranih turista na roamingu zarađuju operateri i država. U HAKOM-u su zadovoljni jer je Europa prihvatila zadržavanje veleprodajne naknade koju strani telekomi isplaćuju hrvatskim u tim slučajevima. U suprotnom:
"Naši operateri ne bi mogli povratiti investicije u mrežu, morali bi nadoknaditi taj trošak. A nažalost bi najvjerojatnije bi ga povratili tako da bi povećali cijene svim korisnicima, i onima koji putuju i onima koji ne putuju. S ovim izuzećem i osiguračem da se mora osigurati povrat troškova mi smo jako zadovoljni", kazala je Marina Mustapić, HAKOM.
Prije nego se ukine, raoming će u travnju 2016 dodatno pojeftiniti, čime će minuta poziva u inozemstvu biti tek pet eurocenti skuplja nego u Hrvatskoj, a megabajt Internet prometa 20 centi skuplji. Operateri s cijelim planom nisu oduševljeni.
Hrvatski će građani dakle telefonirati i surfati u inozemstvu po istim cijenama kao kod kuće, a hrvatski teleoperateri ostaju bez značajnog dijela prihoda od veleprodajnih naknada. No, i dalje će zarađivati dovoljno da pokriju svoja ulaganja u mrežu, koja će biti nužna kada ljeti navale milijuni turista željni razgovora s obiteljima i prijateljima.
Zbog čega su članice dogovorile i drugi osigurač, a to da je da će roaming biti besplatan samo do određene količine korištenja. Sve iznad toga građani Europske unije ipak će dodatno plaćati.