Promjena izbornog zakona u BiH bila je glavna tema sastanka hrvatskog premijera s Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem u Banskim dvorima.
Te iste promjene zakona, za Željka Komšića, trenutačnog hrvatskog člana Predsjedništva, uopće nisu potrebne. Jer dok on naglašava kako se Zagreb previše miješa u politiku BiH, bošnjački član Predsjedništva poručuje: hrvatska je Vlada trebala zvati aktualne članove Predsjedništva, a ne bivše.
Bio je to sastanak iza zatvorenih vrata. Puno zajedničkih tema, ali najviše govora ipak o poboljšanju položaja Hrvata u BiH.
"Da shvatimo da je opasno najmalobrojniji narod dovest u poziciju manjine, a počeo se taj izraz koristi u političkom izričaju Sarajevu i to je onda put ka trajnom ne funkcioniranju BiH", rekao je predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović.
Jer poručuje Čović, nije problem samo u biranju članova Predsjedništva, isti je i pri biranju članova Klubova naroda u parlamentu.
"Mi inzistiramo da Hrvate biraju Hrvati, a ne kao do sada da u Sarajevu, Goraždu, Zenici, Tuzli to rade Bošnjaci za nas", rekao je Čović.
Složni su u ovome čelnici HDZ-a, premijer Plenković poručio je da se od te inicijative neće odustati.
"Naš je stav da bi sami akteri u BIH trebale iznjedriti takav izborni zakon koji će onemogućiti situaciju koju imamo danas da se jedan konstitutivni narod osjeća da su stvari nepravedne i nekorektne. To je jasan stav RH i neće se mijenjati ja sam siguran tko god bio na vlasti jako dugo", kazao je premijer Andrej Plenković.
A na jasan stav Vlade, hrvatski član Predsjedništva, odabran od strane Bošnjaka, a ne Hrvata, u ponedjeljak je imao štošta za reći.
"Mislim da je to jako pogrešno, što na kraju Hrvatska ima s izmjena izbornoga zakona u BiH. Mi se ne petljamo u njihov izborni zakon. Oni nas očigledno strateški posmatraju da smo teritorij, a ne država", rekao je hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Posebno ga je pogodio dolazak Milorada Dodika, koji, iako je član Predsjedništva, u Hrvatsku je stigao kao predstavnik Srba u BiH.
"I Dodik i Čović, a i u Zagrebu i Beogradu očigledno misle, nemojte me pogrešno shvatiti. Srbi i Hrvati nisu stoka da ih uvodiš i izvodiš. Niti je BiH staja pa ćeš nekad izvesti na ispašu ili odvesti u drugu staju. To ne može tako, kakvi narodi", rekao je Komšić.
Milanović se osvrnuo na Izetbegovića
Treći član Predsjedništva iz redova Bošnjaka u sastanku ne vidi ništa sporno, ali smatra da je i on trebao biti pozvan.
"Najbolje bi bilo da smo imali sastanak odmah, predsjednik Hrvatske, predsjedništvo BIH. Preuzmu se obaveze i onda stvari idu i u jednoj i u drugoj državi na način kako smo se dogovorili", rekao je bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Da će biti razgovora i s trenutnim bošnjačkim članom Predsjedništva Džaferovićem, najavio je i predsjednik Milanović. Osvrnuo se i na sastanak s Džefarovićevim prethodnikom, Bakirom Izetbegovićem.
"Bakir Izetbegović predstavlja onoga s kime se u BiH razgovara o bitnim stvarima, kad je u pitanju stanje bošnjačkog naroda koji čas postoji, čas ne postoji, ovisi za što se bira. Malo flip flop, igramo se", kazao je predsjednik RH Zoran Milanović.
Igrat će se i na relaciji Hrvatska - BiH, dok god Hrvati ne budu ravnopravni, odlučan je stav državnog vrha u Hrvatskoj.